or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® KPA28 SCRULUG™ Type KPA Cable Terminal Lug, 1/0 to 4/0 AWG Copper Conductor, 3/8 in Stud
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® KPA28 SCRULUG™ Type KPA Cable Terminal Lug, 1/0 to 4/0 AWG Copper Conductor, 3/8 in Stud
SKU85883
MFGR #KPA28
Your Cost: $14.07/ea
List: BURNDY® is The Grounding Superstore™. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore™, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
BURNDY® is The Grounding Superstore™. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore™, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
Application For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number KPA28 Conductor Size 6 to 4/0 AWG Conductor Type Copper Country of Origin US Dimensions 2.29 in L x 1.66 in H EU RoHS Indicator Y Finish Electro-Plated Zinc Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 1.66 in Height [Metric] 4.2164 cm Length 2.40 in Length [Metric] 6.0960 cm Manufacturer BURNDY® Material Copper Number of Bolt Holes 1 Returnable Y Series KPA Specifications Hex Head, 250 in-lb Installation Torque Standard UL 486A-486B Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Stud Size 9/16 in Sub Brand SCRULUG Tongue Size 1 in W x 0.13 in THK Tongue Type Straight Type Bolted Lugs & Terminals UNSPSC 39121408 UPC 11 78181035590 UPC 12 781810355909 Width 0.97 in Width [Metric] 2.4638 cm For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications Features: High Copper Alloy Tin-Plated Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications, The Tongue And Body Are A One-Piece Design, The Pressure Bar Equalizes Pressure Over The Conductor And Prevents The Screw From Cutting Into The Cable, Stud/bolt Size: 9/16 IN, Stud/bolt Hole Size: 3/8 IN, Set Screw Type: Hex Head, Dimension N: 0.53 IN, Installation Torque: 250 IN-LB, Length: 2.29 IN, Width: 0.97 IN, Height: 1.66 IN, Tongue Width : 1 IN, Dimension D: 1.12 IN, Dimension K: 0.4 IN, Dimension T: 0.13 IN High copper alloy tin plated terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks Especially good in light industrial applications Tongue and body are a one piece design Pressure bar equalizes pressure over the conductor and prevents the screw from cutting into the cable 1 stud of 3/8 in 250 in-lb installation torque One mounting hole For copper conductors only Screw Terminal Hex head
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | KPA28 |
| Conductor Size | 6 to 4/0 AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 2.29 in L x 1.66 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 1.66 in |
| Height [Metric] | 4.2164 cm |
| Length | 2.40 in |
| Length [Metric] | 6.0960 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | KPA |
| Specifications | Hex Head, 250 in-lb Installation Torque |
| Standard | UL 486A-486B |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Stud Size | 9/16 in |
| Sub Brand | SCRULUG |
| Tongue Size | 1 in W x 0.13 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Bolted Lugs & Terminals |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181035590 |
| UPC 12 | 781810355909 |
| Width | 0.97 in |
| Width [Metric] | 2.4638 cm |
| For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications |
| Features: High Copper Alloy Tin-Plated Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Especially Good In Light Industrial Applications, The Tongue And Body Are A One-Piece Design, The Pressure Bar Equalizes Pressure Over The Conductor And Prevents The Screw From Cutting Into The Cable, Stud/bolt Size: 9/16 IN, Stud/bolt Hole Size: 3/8 IN, Set Screw Type: Hex Head, Dimension N: 0.53 IN, Installation Torque: 250 IN-LB, Length: 2.29 IN, Width: 0.97 IN, Height: 1.66 IN, Tongue Width : 1 IN, Dimension D: 1.12 IN, Dimension K: 0.4 IN, Dimension T: 0.13 IN |
| High copper alloy tin plated terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks |
| Especially good in light industrial applications |
| Tongue and body are a one piece design |
| Pressure bar equalizes pressure over the conductor and prevents the screw from cutting into the cable |
| 1 stud of 3/8 in |
| 250 in-lb installation torque |
| One mounting hole |
| For copper conductors only |
| Screw Terminal |
| Hex head |