or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® KA28 KA Series Mechanical Terminal Lug, 1 to 4/0 AWG Stranded Copper Conductor, 3/8 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® KA28 KA Series Mechanical Terminal Lug, 1 to 4/0 AWG Stranded Copper Conductor, 3/8 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
SKU19488
MFGR #KA28
Your Cost: $13.66/ea
List: BURNDY® is The Grounding Superstore. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
BURNDY® is The Grounding Superstore. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
Application For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number KA28 Conductor Size 1 to 4/0 AWG Conductor Type Stranded Copper Country of Origin MX Dimensions 1-15/16 in L x 1-1/4 in H EU RoHS Indicator Y Finish Electro-Plated Zinc Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 1.94 in Length [Metric] 4.9276 cm Manufacturer BURNDY® Material Copper Number of Bolt Holes 1 Returnable Y Series KA Series Specifications 0.81 in L Collar Hex Screw 275 in-lb Installation Torque 5/8 in Bolt Size Standard UL 486A-486B Stock Status NORMALLY STOCKED Stud Size 5/8 in Sub Brand KA-LUG Temperature Rating 194 Tongue Size 1-15/16 in W x 0.19 in THK Tongue Type Straight Type Bolted Lugs & Terminals UNSPSC 39121408 UPC 11 78181036485 UPC 12 781810364857 Width 0.94 in Width [Metric] 2.3876 cm For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks Features: Compact, Economical, High Copper Alloy Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Dimension N: 7/16 IN, Dimension K: 27/64 IN, Dimension T: 3/16 IN, Tongue Width: 1-15/16 IN, Installation Torque: 275 IN-LB, Stud/bolt Hole Size: 3/8 IN, Height: 1-1/4 IN, Length: 1-15/16 IN Compact, economical, high copper alloy terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks 1 screw of 46/73 in, 1 hole of 27/64 in
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | KA28 |
| Conductor Size | 1 to 4/0 AWG |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 1-15/16 in L x 1-1/4 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 1.94 in |
| Length [Metric] | 4.9276 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | KA Series |
| Specifications | 0.81 in L Collar Hex Screw 275 in-lb Installation Torque 5/8 in Bolt Size |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Stud Size | 5/8 in |
| Sub Brand | KA-LUG |
| Temperature Rating | 194 |
| Tongue Size | 1-15/16 in W x 0.19 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Bolted Lugs & Terminals |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181036485 |
| UPC 12 | 781810364857 |
| Width | 0.94 in |
| Width [Metric] | 2.3876 cm |
| For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks |
| Features: Compact, Economical, High Copper Alloy Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, Dimension N: 7/16 IN, Dimension K: 27/64 IN, Dimension T: 3/16 IN, Tongue Width: 1-15/16 IN, Installation Torque: 275 IN-LB, Stud/bolt Hole Size: 3/8 IN, Height: 1-1/4 IN, Length: 1-15/16 IN |
| Compact, economical, high copper alloy terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks |
| 1 screw of 46/73 in, 1 hole of 27/64 in |