or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® Hylink™ YS34A1 Type YS-A Standard Compression Splice, 500 kcmil Conductor, 5.02 in L, Long Barrel, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® Hylink™ YS34A1 Type YS-A Standard Compression Splice, 500 kcmil Conductor, 5.02 in L, Long Barrel, Aluminum
SKU19657
MFGR #YS34A1
Your Cost: $69.26/ea
List: BURNDY® Hylink™ Compression Splice, Type YS-A Standard, 500 kcmil Conductor, 5.02 in Length, Long Barrel, 600 to 35000 VAC, 2-5/8 in Wire Strip Length, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin
BURNDY® Hylink™ Compression Splice, Type YS-A Standard, 500 kcmil Conductor, 5.02 in Length, Long Barrel, 600 to 35000 VAC, 2-5/8 in Wire Strip Length, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin
Application Wire Splice ARRA Compliant C Barrel Size 2.38 in Buy American Compliant C Catalog Number YS34A1 Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 1.32 in Height [Metric] 3.3528 cm Length [Metric] 12.7508 cm Returnable N Specifications 2-5/8 in L Wire Strip Standard UL 486A-486B Sub Brand HYLINK Temperature Rating 194 °C Type YS-A, Standard Barrel UNSPSC 39121449 UPC 11 78181075755 UPC 12 781810757550 Voltage Rating 35,000 V Width 1.32 in Width [Metric] 3.3528 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Barrel Type Long/Standard Conductor Size 500 kcmil Length 5.02 in Material Aluminum Wire Splice Features: Manufactured From High-Conductivity Wrought Aluminum With Heavy Duty Wall Thickness: Provides High-Conductivity/Low Resistance And Ductility For An Excellent Combination Of Electrical And Crimp Forming Properties, Electro-Tin Plated: Provides Durable Long Lasting Corrosion Resistance, Internally Bevelled Barrel: Provides Easy Cable Entry, Solid Center Stop And Prefilled With PENETROX Oxide Inhibiting Compound: Provides Stop For Proper Conductor Insertion And An Aid In Forcing The PENETROX Between The Individual Wire Strands, Color-Coded End Caps: Provides Easy Wire Size And Die Code Identification Plus Prevents Foreign Materials From Entering And Contaminating The Connector Prior To Usage, Connector Is Clearly Marked With Wire Size, Die Index And The Proper Number And Location Of Crimps: Provides Easy Identification And Tooling Recommendation, Proper Compression Forms A Homogeneous Mass Resulting In An Excellent Electrical Connection, UL Listed for Aluminum only, Dieless Tools (number Of Crimps): Hydraulic HYPRESS: Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (4), Color Code: Pink, Die Index: 300 Element A, Conductor Type: Stranded Aluminum Or Copper, Wire Strip Length: 2-5/8 IN, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Y35, Y39, Y75 Tool, U34ART Die, (4), Y46 Tool, U34ART Die With PUADP-1 Adapter, (4) Manufactured from high-conductivity wrought aluminum with heavy duty wall thickness Provides high-conductivity/low resistance and ductility for an excellent combination of electrical and crimp forming properties Electro-tin plated provides durable long lasting corrosion resistance Internally beveled barrel provides easy cable entry Solid center stop and prefilled with PENETROX® oxide inhibiting compound provides stop for proper conductor insertion and an aid in forcing the PENETROX® between the individual wire strands Color coded end caps provides easy wire size and die code identification plus prevents foreign materials from entering and contaminating the connector prior to usage Chamfered barrel style Dieless tools (number of crimps)- hydraulic HYPRESS- Y644HS tool (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V tool (4), color code- Pink, die index- 300 element A, conductor type- stranded aluminum or Copper, wire strip length- 2-5/8 IN, tools, die set catalog number and (number of crimps)- Y35, Y39, Y75 tool, U34ART Die, (4), Y46 tool, U34ART die with puadp-1 adapter (4) Connector is clearly marked with wire size, die index and the proper number and location of crimps provides easy identification and tooling recommendation Belled end
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire Splice |
| ARRA Compliant | C |
| Barrel Size | 2.38 in |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | YS34A1 |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 1.32 in |
| Height [Metric] | 3.3528 cm |
| Length [Metric] | 12.7508 cm |
| Returnable | N |
| Specifications | 2-5/8 in L Wire Strip |
| Standard | UL 486A-486B |
| Sub Brand | HYLINK |
| Temperature Rating | 194 °C |
| Type | YS-A, Standard Barrel |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC 11 | 78181075755 |
| UPC 12 | 781810757550 |
| Voltage Rating | 35,000 V |
| Width | 1.32 in |
| Width [Metric] | 3.3528 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Barrel Type | Long/Standard |
| Conductor Size | 500 kcmil |
| Length | 5.02 in |
| Material | Aluminum |
| Wire Splice |
| Features: Manufactured From High-Conductivity Wrought Aluminum With Heavy Duty Wall Thickness: Provides High-Conductivity/Low Resistance And Ductility For An Excellent Combination Of Electrical And Crimp Forming Properties, Electro-Tin Plated: Provides Durable Long Lasting Corrosion Resistance, Internally Bevelled Barrel: Provides Easy Cable Entry, Solid Center Stop And Prefilled With PENETROX Oxide Inhibiting Compound: Provides Stop For Proper Conductor Insertion And An Aid In Forcing The PENETROX Between The Individual Wire Strands, Color-Coded End Caps: Provides Easy Wire Size And Die Code Identification Plus Prevents Foreign Materials From Entering And Contaminating The Connector Prior To Usage, Connector Is Clearly Marked With Wire Size, Die Index And The Proper Number And Location Of Crimps: Provides Easy Identification And Tooling Recommendation, Proper Compression Forms A Homogeneous Mass Resulting In An Excellent Electrical Connection, UL Listed for Aluminum only, Dieless Tools (number Of Crimps): Hydraulic HYPRESS: Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (4), Color Code: Pink, Die Index: 300 Element A, Conductor Type: Stranded Aluminum Or Copper, Wire Strip Length: 2-5/8 IN, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Y35, Y39, Y75 Tool, U34ART Die, (4), Y46 Tool, U34ART Die With PUADP-1 Adapter, (4) |
| Manufactured from high-conductivity wrought aluminum with heavy duty wall thickness |
| Provides high-conductivity/low resistance and ductility for an excellent combination of electrical and crimp forming properties |
| Electro-tin plated provides durable long lasting corrosion resistance |
| Internally beveled barrel provides easy cable entry |
| Solid center stop and prefilled with PENETROX® oxide inhibiting compound provides stop for proper conductor insertion and an aid in forcing the PENETROX® between the individual wire strands |
| Color coded end caps provides easy wire size and die code identification plus prevents foreign materials from entering and contaminating the connector prior to usage |
| Chamfered barrel style |
| Dieless tools (number of crimps)- hydraulic HYPRESS- Y644HS tool (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V tool (4), color code- Pink, die index- 300 element A, conductor type- stranded aluminum or Copper, wire strip length- 2-5/8 IN, tools, die set catalog number and (number of crimps)- Y35, Y39, Y75 tool, U34ART Die, (4), Y46 tool, U34ART die with puadp-1 adapter (4) |
| Connector is clearly marked with wire size, die index and the proper number and location of crimps provides easy identification and tooling recommendation |
| Belled end |