or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® Hylink™ YS31 Type YS Compression Splice, 350 kcmil Conductor, 4.35 in L, Long Barrel, Copper, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® Hylink™ YS31 Type YS Compression Splice, 350 kcmil Conductor, 4.35 in L, Long Barrel, Copper, Red
SKU19556
MFGR #YS31
Your Cost: $16.16/ea
List: BURNDY® Hylink™ Compression Splice, Type YS, Stranded Copper Conductor, 350 kcmil Conductor, 4.35 in Length, Long Barrel, 600 to 35000 VAC, 2-1/16 in Wire Strip Length, 90 deg C, Copper, Red, Tin Plated
BURNDY® Hylink™ Compression Splice, Type YS, Stranded Copper Conductor, 350 kcmil Conductor, 4.35 in Length, Long Barrel, 600 to 35000 VAC, 2-1/16 in Wire Strip Length, 90 deg C, Copper, Red, Tin Plated
Application Wire Splice ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number YS31 Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 0.88 in Height [Metric] 2.2352 cm Length [Metric] 11.0490 cm Replaced Catalog Number YS31 Returnable Y Standard UL 486A-486B Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Sub Brand HYLINK Type YS, Long Barrel UNSPSC 39121449 UPC 11 78181050825 UPC 12 781810508251 Voltage Rating 35,000 V Width 0.88 in Width [Metric] 2.2352 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Length 4.35 in Material Copper Wire Splice Features: UL Listed 90 DEG C, 600 Volts to 35 kV, Long Barrel Length: Ideal For 600 Volt Heavy Duty Applications, Also May Be Used At Higher Voltages Up To 35KV, Four (4) Center Conductor Stops: Provides A Center Wire Stop For Proper Conductor Insertion, High Pull Out Force: Provides Added Security For Much Greater Mechanical And Electrical Properties, Tapered End: No, Color Code: Red, Dieless Tools (number Of Crimps): Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (3), Oil Stop: No, Die Index: 18 Or 324, Conductor Type: Commercial Stranded Copper, Wire Strip Length: 2-1/16 IN, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD7-34R Tool, W31VT Die, (4), Y35, Y39, Y750 Tool, U31RT Die, (4), Y46 Tool, U31RT Die With PUADP-1 Adapter, (4) Ideal for 600 V heavy duty applications Can also be used at higher voltages up to 35kv High pull out force provides added security for much greater mechanical and electrical properties die index 18 or 324, conductor type commercial stranded copper, wire strip length 2-1/16 in, tools, die set catalog number and (number of crimps) mechanical MD7-34R tool, W31VT die, (4), Y35, Y39, Y750 tool, U31RT die, (4), Y46 tool, U31RT die with PUADP-1 adapter (4) Center conductor stops provides a center wire stop for proper conductor insertion 185 sq-mm Conductor size Made of copper Chamfered barrel style Tapered end
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire Splice |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | YS31 |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 0.88 in |
| Height [Metric] | 2.2352 cm |
| Length [Metric] | 11.0490 cm |
| Replaced Catalog Number | YS31 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 486A-486B |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Sub Brand | HYLINK |
| Type | YS, Long Barrel |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC 11 | 78181050825 |
| UPC 12 | 781810508251 |
| Voltage Rating | 35,000 V |
| Width | 0.88 in |
| Width [Metric] | 2.2352 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Length | 4.35 in |
| Material | Copper |
| Wire Splice |
| Features: UL Listed 90 DEG C, 600 Volts to 35 kV, Long Barrel Length: Ideal For 600 Volt Heavy Duty Applications, Also May Be Used At Higher Voltages Up To 35KV, Four (4) Center Conductor Stops: Provides A Center Wire Stop For Proper Conductor Insertion, High Pull Out Force: Provides Added Security For Much Greater Mechanical And Electrical Properties, Tapered End: No, Color Code: Red, Dieless Tools (number Of Crimps): Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (3), Oil Stop: No, Die Index: 18 Or 324, Conductor Type: Commercial Stranded Copper, Wire Strip Length: 2-1/16 IN, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD7-34R Tool, W31VT Die, (4), Y35, Y39, Y750 Tool, U31RT Die, (4), Y46 Tool, U31RT Die With PUADP-1 Adapter, (4) |
| Ideal for 600 V heavy duty applications |
| Can also be used at higher voltages up to 35kv |
| High pull out force provides added security for much greater mechanical and electrical properties |
| die index 18 or 324, conductor type commercial stranded copper, wire strip length 2-1/16 in, tools, die set catalog number and (number of crimps) mechanical MD7-34R tool, W31VT die, (4), Y35, Y39, Y750 tool, U31RT die, (4), Y46 tool, U31RT die with PUADP-1 adapter (4) |
| Center conductor stops provides a center wire stop for proper conductor insertion |
| 185 sq-mm Conductor size |
| Made of copper |
| Chamfered barrel style |
| Tapered end |