or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® Hylink™ YGS29 Irreversible Grounding Compression Splice, 250 kcmil Stranded Copper Conductor, 3.37 in L, Copper
Burndy® Hylink™ YGS29 Irreversible Grounding Compression Splice, 250 kcmil Stranded Copper Conductor, 3.37 in L, Copper
SKU367046
MFGR #YGS29
Your Cost: $45.58/ea
List: BURNDY® Hylink™ Grounding Compression Splice, Irreversible, Stranded Copper Conductor, 250 kcmil Conductor, 3.37 in Length, 3/4 in OD, Copper, Unplated
BURNDY® Hylink™ Grounding Compression Splice, Irreversible, Stranded Copper Conductor, 250 kcmil Conductor, 3.37 in Length, 3/4 in OD, Copper, Unplated
Brand BURNDY® Catalog Number YGS29 Conductor Size 250 kcmil Conductor Type Stranded Copper Country of Origin US Finish Unplated Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Length 3.37 in Manufacturer BURNDY® Material Copper Specifications 3/4 in OD Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL 468A-468B, UL 467 Stock Status NONSTOCK Type Irreversible UNSPSC 39121449 UPC 11 78181022043 UPC 12 781810220436
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Brand | BURNDY® |
| Catalog Number | YGS29 |
| Conductor Size | 250 kcmil |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Country of Origin | US |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Length | 3.37 in |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Copper |
| Specifications | 3/4 in OD |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL 468A-468B, UL 467 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Irreversible |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC 11 | 78181022043 |
| UPC 12 | 781810220436 |