or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GSTUD916HY Grounding Connector, 0.56 in Dia, For Use With YGHP29C29/YGHP34C29 Compression Connector, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GSTUD916HY Grounding Connector, 0.56 in Dia, For Use With YGHP29C29/YGHP34C29 Compression Connector, Steel
SKU85702
MFGR #GSTUD916HY
Your Cost: $32.32/ea
BURNDY® Grounding Connector, 0.56 in Dia, For Use With: YGHP29C29/YGHP34C29 Compression Connector, Steel, Nickel Plated, 5.68 in L x 0.38 in THK
BURNDY® Grounding Connector, 0.56 in Dia, For Use With: YGHP29C29/YGHP34C29 Compression Connector, Steel, Nickel Plated, 5.68 in L x 0.38 in THK
Application For Compression Connectors And Mechanical Connectors ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number GSTUD916HY Conductor Type Rod-Size;CU C Str-Size Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Copper Plated Gross Weight Per Pack 0.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 1.45 in Height [Metric] 3.6830 cm Manufacturer BURNDY® Material Steel Returnable Y Specifications 45 deg Tongue Angle, 1/0 AWG, 3/0 AWG to 500 kcmil Wire Stock Status NONSTOCK Sub Brand HYGROUND, VERSITAIL Suitable For Use With YGHP29C29, YGHP34C29 Compression and Mechanical Connector Type GSTUD-HY UNSPSC 39121448 UPC 11 78181022089 UPC 12 781810220894 Width 0.60 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Compression Connectors And Mechanical Connectors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GSTUD916HY |
| Conductor Type | Rod-Size;CU C Str-Size |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Copper Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 1.45 in |
| Height [Metric] | 3.6830 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Specifications | 45 deg Tongue Angle, 1/0 AWG, 3/0 AWG to 500 kcmil Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HYGROUND, VERSITAIL |
| Suitable For Use With | YGHP29C29, YGHP34C29 Compression and Mechanical Connector |
| Type | GSTUD-HY |
| UNSPSC | 39121448 |
| UPC 11 | 78181022089 |
| UPC 12 | 781810220894 |
| Width | 0.60 in |