or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GRC34 GRC Commercial High Strength Mechanical Ground Rod Clamp, 3/4 in Rod, 8 AWG Solid, 8 AWG-1/0 Stranded Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GRC34 GRC Commercial High Strength Mechanical Ground Rod Clamp, 3/4 in Rod, 8 AWG Solid, 8 AWG-1/0 Stranded Conductor
SKU85759
MFGR #GRC34
Your Cost: $8.24/ea
List: BURNDY® Ground Rod Clamp, Commercial High Strength Mechanical, Series: GRC, 3/4 in Rod, 8 AWG Solid, 8 AWG-1/0 Stranded Conductor, Cable to Rod, Copper, 0.63 in L x 1.09 in W x 2.47 in H
BURNDY® Ground Rod Clamp, Commercial High Strength Mechanical, Series: GRC, 3/4 in Rod, 8 AWG Solid, 8 AWG-1/0 Stranded Conductor, Cable to Rod, Copper, 0.63 in L x 1.09 in W x 2.47 in H
Application For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Direct Burial Applications In Earth And Concrete ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GRC34 Conductor Type Stranded/Solid Connection Type Cable to Rod Country of Origin MX Dimensions 0.63 in L x 1.09 in W x 2.47 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 2.47 in Height [Metric] 6.2738 cm Installation Wrench Length 0.65 in Length [Metric] 1.6510 cm Returnable Y Series GRC Standard UL467 Sub Brand Mechanical Connector Type GRC, High Strength UNSPSC 39121408 UPC 11 78181023098 UPC 12 781810230985 Width 1.09 in Width [Metric] 2.7686 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 8 to 1/0 AWG Material Copper Alloy Rod Size 3/4 in For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Direct Burial Applications In Earth And Concrete Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Slips Over End Of Rod, One-Wrench Installation, UL467 Listed For Direct Burial In Earth And Concrete, Ground Rod Size: 3/4 IN, Stud/bolt Size: 3/8 IN, Width: 19 IN, Length: 0.65 IN, Height: 2.47 IN Clamp for connecting ground wire to ground rod for carrying current away from an electrical circuit Copper for conducting electricity and resistance to corrosion Slips over end of rod, one-wrench installation 3/8 in stud bolt size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Direct Burial Applications In Earth And Concrete |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GRC34 |
| Conductor Type | Stranded/Solid |
| Connection Type | Cable to Rod |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 0.63 in L x 1.09 in W x 2.47 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 2.47 in |
| Height [Metric] | 6.2738 cm |
| Installation | Wrench |
| Length | 0.65 in |
| Length [Metric] | 1.6510 cm |
| Returnable | Y |
| Series | GRC |
| Standard | UL467 |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | GRC, High Strength |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181023098 |
| UPC 12 | 781810230985 |
| Width | 1.09 in |
| Width [Metric] | 2.7686 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 8 to 1/0 AWG |
| Material | Copper Alloy |
| Rod Size | 3/4 in |
| For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Direct Burial Applications In Earth And Concrete |
| Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Slips Over End Of Rod, One-Wrench Installation, UL467 Listed For Direct Burial In Earth And Concrete, Ground Rod Size: 3/4 IN, Stud/bolt Size: 3/8 IN, Width: 19 IN, Length: 0.65 IN, Height: 2.47 IN |
| Clamp for connecting ground wire to ground rod for carrying current away from an electrical circuit |
| Copper for conducting electricity and resistance to corrosion |
| Slips over end of rod, one-wrench installation |
| 3/8 in stud bolt size |