or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BURNDY®
Burndy® GP6434 GP Series Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 300 to 500 kcmil Conductor, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
BURNDY®
Burndy® GP6434 GP Series Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 300 to 500 kcmil Conductor, Copper
SKU303258
MFGR #GP6434
$/ea
All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
Catalog Number GP6434 Conductor Type Copper Connection Type Cable to Rod/Pipe Country of Origin US Dimensions 3-1/2 in H x 2-1/2 in W Finish Unplated Gross Weight Per Pack 1.5500 lb Installation Wrench Pipe Size 3/8 in Series GP Series UNSPSC 39121408 UPC 11 78181026056 UPC 12 781810260562 Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 300 to 500 kcmil Material Copper Alloy Rod Size 5/8 to 3/4 in Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Parallel Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Also Used With One Groove For Run, The Other For Tap To Equipment, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GP Suitable For Direct Burial In The Ground Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Width: 2-1/2 IN, Height: 3-1/2 IN, Installation Torque: 480 IN-LB High copper alloy ground connector for joining a range of parallel cables perpendicular to rod, pipe or column Also used with one groove for run, the other for tap to equipment High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GP suitable for direct burial in the ground or concrete Acceptable for direct burial in earth or concrete 480 in-lb installation torque 1/2 in bolt 300 - 500 kcmil (main/primary) conductor range 3/8 in IPS pipe Made of High Copper Alloy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | GP6434 |
| Conductor Type | Copper |
| Connection Type | Cable to Rod/Pipe |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 3-1/2 in H x 2-1/2 in W |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 1.5500 lb |
| Installation | Wrench |
| Pipe Size | 3/8 in |
| Series | GP Series |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181026056 |
| UPC 12 | 781810260562 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 300 to 500 kcmil |
| Material | Copper Alloy |
| Rod Size | 5/8 to 3/4 in |
| Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Parallel Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Also Used With One Groove For Run, The Other For Tap To Equipment, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GP Suitable For Direct Burial In The Ground Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Width: 2-1/2 IN, Height: 3-1/2 IN, Installation Torque: 480 IN-LB |
| High copper alloy ground connector for joining a range of parallel cables perpendicular to rod, pipe or column |
| Also used with one groove for run, the other for tap to equipment |
| High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GP suitable for direct burial in the ground or concrete |
| Acceptable for direct burial in earth or concrete |
| 480 in-lb installation torque |
| 1/2 in bolt |
| 300 - 500 kcmil (main/primary) conductor range |
| 3/8 in IPS pipe |
| Made of High Copper Alloy |