or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GP6429 Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 2/0 AWG to 250 kcmil Conductor, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GP6429 Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 2/0 AWG to 250 kcmil Conductor, Copper
SKU19480
MFGR #GP6429
Your Cost: $66.29/ea
List: All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
Application For Joining A Range Of Parallel Copper Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Direct Burial In Earth Or Concrete ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GP6429 Conductor Type Copper/Solid Connection Type Cable to Rod/Pipe Country of Origin MX Dimensions 2-7/8 in H x 2-1/8 in W EU RoHS Indicator Y Finish Unplated Gross Weight Per Pack 0.8900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 2.87 in Height [Metric] 7.2898 cm Installation Wrench Length 2.06 in Length [Metric] 5.2324 cm Pipe Size 3/8 in Replaced Catalog Number GP6429 Returnable Y Series GP Series Standard UL467 Standards UL467, RoHS Compliant Sub Brand Mechanical Connector Type GP UNSPSC 39121408 UPC 11 78181026055 UPC 12 781810260555 Width 2.12 in Width [Metric] 5.3848 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 2/0 AWG to 250 kcmil Material Copper Alloy Rod Size 5/8 to 3/4 in For Joining A Range Of Parallel Copper Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Direct Burial In Earth Or Concrete Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Parallel Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Also Used With One Groove For Run, The Other For Tap To Equipment, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GP Suitable For Direct Burial In The Ground Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Height: 2-7/8 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 2-1/8 IN High copper alloy ground connector for joining a range of parallel cables perpendicular to rod, pipe or column Also used with one groove for run, the other for tap to equipment High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GP suitable for direct burial in the ground or concrete Acceptable for direct burial in earth or concrete 240 in-lb installation torque 3/8 in bolt 2/0 - 4/0 AWG solid - 1/0 - 250 kcmil (main/primary) conductor range 3/8 in IPS pipe Made of High Copper Alloy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining A Range Of Parallel Copper Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Direct Burial In Earth Or Concrete |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GP6429 |
| Conductor Type | Copper/Solid |
| Connection Type | Cable to Rod/Pipe |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 2-7/8 in H x 2-1/8 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 0.8900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 2.87 in |
| Height [Metric] | 7.2898 cm |
| Installation | Wrench |
| Length | 2.06 in |
| Length [Metric] | 5.2324 cm |
| Pipe Size | 3/8 in |
| Replaced Catalog Number | GP6429 |
| Returnable | Y |
| Series | GP Series |
| Standard | UL467 |
| Standards | UL467, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | GP |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181026055 |
| UPC 12 | 781810260555 |
| Width | 2.12 in |
| Width [Metric] | 5.3848 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 2/0 AWG to 250 kcmil |
| Material | Copper Alloy |
| Rod Size | 5/8 to 3/4 in |
| For Joining A Range Of Parallel Copper Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Direct Burial In Earth Or Concrete |
| Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Parallel Cables Perpendicular To Rod, Pipe Or Column, Also Used With One Groove For Run, The Other For Tap To Equipment, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GP Suitable For Direct Burial In The Ground Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Height: 2-7/8 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 2-1/8 IN |
| High copper alloy ground connector for joining a range of parallel cables perpendicular to rod, pipe or column |
| Also used with one groove for run, the other for tap to equipment |
| High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GP suitable for direct burial in the ground or concrete |
| Acceptable for direct burial in earth or concrete |
| 240 in-lb installation torque |
| 3/8 in bolt |
| 2/0 - 4/0 AWG solid - 1/0 - 250 kcmil (main/primary) conductor range |
| 3/8 in IPS pipe |
| Made of High Copper Alloy |