or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GKA4C Type GKA Direct Burial Ground Terminal, Solid/Stranded Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GKA4C Type GKA Direct Burial Ground Terminal, Solid/Stranded Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, Copper
SKU263430
MFGR #GKA4C
Your Cost: $18.01/ea
BURNDY® Direct Burial Ground Terminal, Type GKA, Solid/Stranded Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, Copper, 1.13 in L x 0.54 in W x 0.71 in H
BURNDY® Direct Burial Ground Terminal, Type GKA, Solid/Stranded Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, Copper, 1.13 in L x 0.54 in W x 0.71 in H
Application For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GKA4C Country of Origin IN Dimensions 1.13 in L x 0.54 in W x 0.71 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 0.71 in Height [Metric] 1.8034 cm Length 1.13 in Length [Metric] 2.8702 cm Returnable Y Standard UL467 Standards RoHS Compliant Sub Brand Mechanical Connector Type GKA UNSPSC 39121408 UPC 11 78181010099 UPC 12 781810100998 Width 0.54 in Width [Metric] 1.3716 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 14 to 4 AWG Conductor Type Solid/Stranded Copper Material Copper Alloy Stud Size 5/16-24 For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete Features: UL467 Listed For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete, One-Piece Forged Body Construction Insures Mechanical Integrity In An Underground Environment, Supplied With A Stainless Steel Headless Screw, To Be Assembled With TMH 323 Stainless Steel Hardware Kit, Length: 1.13 IN, Width: 0.54 IN, Dimension K: 0.28 IN, Dimension B: 0.46 IN, Height: 0.71 IN 1-piece forged body construction insures mechanical integrity in an underground environment Direct burial applications in earth or concrete 0.28 in hole 5/16-24 hex bolt 1/4 in stud hole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GKA4C |
| Country of Origin | IN |
| Dimensions | 1.13 in L x 0.54 in W x 0.71 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 0.71 in |
| Height [Metric] | 1.8034 cm |
| Length | 1.13 in |
| Length [Metric] | 2.8702 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | UL467 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | GKA |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181010099 |
| UPC 12 | 781810100998 |
| Width | 0.54 in |
| Width [Metric] | 1.3716 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 14 to 4 AWG |
| Conductor Type | Solid/Stranded Copper |
| Material | Copper Alloy |
| Stud Size | 5/16-24 |
| For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete |
| Features: UL467 Listed For Direct Burial Applications In Earth Or Concrete, One-Piece Forged Body Construction Insures Mechanical Integrity In An Underground Environment, Supplied With A Stainless Steel Headless Screw, To Be Assembled With TMH 323 Stainless Steel Hardware Kit, Length: 1.13 IN, Width: 0.54 IN, Dimension K: 0.28 IN, Dimension B: 0.46 IN, Height: 0.71 IN |
| 1-piece forged body construction insures mechanical integrity in an underground environment |
| Direct burial applications in earth or concrete |
| 0.28 in hole |
| 5/16-24 hex bolt |
| 1/4 in stud hole |