or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GK6429 Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 2/0 AWG to 250 kcmil Conductor, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GK6429 Mechanical Grounding Connector, 5/8 to 3/4 in Rod, 2/0 AWG to 250 kcmil Conductor, Copper
SKU141486
MFGR #GK6429
Your Cost: $126.29/ea
List: All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
Application For Joining Three Equal Copper Cables To Rod Or Tube, Direct Burial In Earth Or Concrete ARRA Compliant C Bolt Size 1/2 IN Buy American Compliant C Catalog Number GK6429 Conductor Type Copper/Solid Connection Type Cable to Rod/Pipe Country of Origin US Dimensions 2-7/8 in H x 3-1/2 in W EU RoHS Indicator Y Finish Unplated Gross Weight Per Pack 1.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 2.88 in Height [Metric] 7.3152 cm Installation Wrench Length 1.63 in Length [Metric] 4.1402 cm Pipe Size 3/8 in Replaced Catalog Number GK6429 Returnable Y Series GK Series Standard UL467 Standards UL467, RoHS Compliant Sub Brand Mechanical Connector Type Three Cables to Rod or Tube UNSPSC 39121408 UPC 11 78181023353 UPC 12 781810233535 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 2/0 AWG to 250 kcmil Material Copper Alloy, Cast Rod Size 5/8 to 3/4 in For Joining Three Equal Copper Cables To Rod Or Tube, Direct Burial In Earth Or Concrete Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining Three Equal Cables To Rod Or Tube, Cable Grooves Take A Wide Range Of Cable, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GK Suitable For Direct Burial In Soil Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Width: 3-1/2 IN, Height: 2-7/8 IN, Installation Torque: 480 IN-LB High copper alloy ground connector for joining three equal cables to rod or tube Cable grooves take a wide range of cable High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GK suitable for direct burial in soil or concrete Acceptable for direct burial in earth or concrete 480 in-lb installation torque 1/2 in bolt 2/0 - 4/0 AWG solid - 1/0 - 250 kcmil (main/primary) conductor range 3/8 in IPS pipe Made of High Copper Alloy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining Three Equal Copper Cables To Rod Or Tube, Direct Burial In Earth Or Concrete |
| ARRA Compliant | C |
| Bolt Size | 1/2 IN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GK6429 |
| Conductor Type | Copper/Solid |
| Connection Type | Cable to Rod/Pipe |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 2-7/8 in H x 3-1/2 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 1.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 2.88 in |
| Height [Metric] | 7.3152 cm |
| Installation | Wrench |
| Length | 1.63 in |
| Length [Metric] | 4.1402 cm |
| Pipe Size | 3/8 in |
| Replaced Catalog Number | GK6429 |
| Returnable | Y |
| Series | GK Series |
| Standard | UL467 |
| Standards | UL467, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | Three Cables to Rod or Tube |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181023353 |
| UPC 12 | 781810233535 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 2/0 AWG to 250 kcmil |
| Material | Copper Alloy, Cast |
| Rod Size | 5/8 to 3/4 in |
| For Joining Three Equal Copper Cables To Rod Or Tube, Direct Burial In Earth Or Concrete |
| Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining Three Equal Cables To Rod Or Tube, Cable Grooves Take A Wide Range Of Cable, High Copper Alloy Cast Body And DURIUM U-Bolts, Nuts, And Lockwashers Make The GK Suitable For Direct Burial In Soil Or Concrete, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, Ground Rod Size: 5/8 - 3/4 IN, Tube (ips) Size: 3/8 IN, Width: 3-1/2 IN, Height: 2-7/8 IN, Installation Torque: 480 IN-LB |
| High copper alloy ground connector for joining three equal cables to rod or tube |
| Cable grooves take a wide range of cable |
| High copper alloy cast body and durium U-bolts, nuts, and lock washers make the GK suitable for direct burial in soil or concrete |
| Acceptable for direct burial in earth or concrete |
| 480 in-lb installation torque |
| 1/2 in bolt |
| 2/0 - 4/0 AWG solid - 1/0 - 250 kcmil (main/primary) conductor range |
| 3/8 in IPS pipe |
| Made of High Copper Alloy |