or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GG1715 Mechanical Grounding Connector, 1-1/2 in Pipe Conduit, 1-5/8 to 1-7/8 in Rod, Copper Alloy
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GG1715 Mechanical Grounding Connector, 1-1/2 in Pipe Conduit, 1-5/8 to 1-7/8 in Rod, Copper Alloy
SKU330712
MFGR #GG1715
Your Cost: $366.31/ea
BURNDY® Mechanical Grounding Connector, 1-1/2 in Pipe Conduit, 1-5/8 to 1-7/8 in Rod, Copper Bar, (1) Wrench Installation, Copper Alloy, Unplated, 3-1/4 in H x 3-1/2 in W
BURNDY® Mechanical Grounding Connector, 1-1/2 in Pipe Conduit, 1-5/8 to 1-7/8 in Rod, Copper Bar, (1) Wrench Installation, Copper Alloy, Unplated, 3-1/4 in H x 3-1/2 in W
Application For Joining Copper Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, Direct Burial Cables ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GG1715 Country of Origin MX EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.8900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 3.43 in Height [Metric] 8.7122 cm Length 3.25 in Length [Metric] 8.2550 cm Returnable Y Standard UL467 Standards RoHS Compliant Sub Brand Mechanical Connector Type GG UNSPSC 39121408 UPC 11 78181023898 UPC 12 781810238981 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Material Copper Alloy, Cast For Joining Copper Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, Direct Burial Cables Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, High Copper Alloy Cast Body, DURIUM U-Bolts, Nuts And Lockwashers Make The GG Particularly Effective For Use With Braid For Ground Rods, Switch Handles, Fence Posts And Gates, One-Wrench Installation, Dimension A: 1-1/2 IN, Ground Rod Size: 1-5/8 - 1-7/8 IN, Tube (ips) Size: 1-1/2 IN, Height: 3-1/2 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 3-1/4 IN High copper alloy ground connector for joining bar, strap, braid or cable to rod or tube, high copper alloy cast body DURIUM U-Bolts Nuts and lock washers make the gg particularly effective for use with braid for ground rods, switch handles, fence posts and gates 240 in-lb installation torque 3/8 in bolt size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining Copper Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, Direct Burial Cables |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GG1715 |
| Country of Origin | MX |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.8900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 3.43 in |
| Height [Metric] | 8.7122 cm |
| Length | 3.25 in |
| Length [Metric] | 8.2550 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | UL467 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | GG |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181023898 |
| UPC 12 | 781810238981 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Copper Alloy, Cast |
| For Joining Copper Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, Direct Burial Cables |
| Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining Bar, Strap, Braid Or Cable To Rod Or Tube, High Copper Alloy Cast Body, DURIUM U-Bolts, Nuts And Lockwashers Make The GG Particularly Effective For Use With Braid For Ground Rods, Switch Handles, Fence Posts And Gates, One-Wrench Installation, Dimension A: 1-1/2 IN, Ground Rod Size: 1-5/8 - 1-7/8 IN, Tube (ips) Size: 1-1/2 IN, Height: 3-1/2 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 3-1/4 IN |
| High copper alloy ground connector for joining bar, strap, braid or cable to rod or tube, high copper alloy cast body |
| DURIUM U-Bolts |
| Nuts and lock washers make the gg particularly effective for use with braid for ground rods, switch handles, fence posts and gates |
| 240 in-lb installation torque |
| 3/8 in bolt size |