or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® GAR3905BU GAR-BU Mechanical Grounding Connector, 4 to 5 in Rod, 4 to 4/0 AWG Conductor, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® GAR3905BU GAR-BU Mechanical Grounding Connector, 4 to 5 in Rod, 4 to 4/0 AWG Conductor, Copper
SKU214758
MFGR #GAR3905BU
Your Cost: $137.93/ea
List: All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
All BURNDY® mechanical grounding connectors have been designed for easy installation and for outstanding durability. Only the finest high copper alloys are used in their manufacture, ensuring top performance under the most extreme environmental conditions. UL467 Listed for direct burial applications in earth or concrete.
Application For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GAR3905BU Conductor Type Copper/Stranded Connection Type Conductor to Water Pipe Country of Origin MX Dimensions 1-3/4 in L x 7-1/2 in W x 7-1/2 in H EU RoHS Indicator Y Finish Unplated Gross Weight Per Pack 1.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 7.50 in Height [Metric] 19.0500 cm Installation Wrench Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Pipe Size 4 to 5 in Returnable Y Series GAR-BU Standard UL467 Standards UL467, cULus Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Sub Brand Mechanical Connector Type GAR-BU UNSPSC 39121408 UPC 11 78181000152 UPC 12 781810001523 Width 1.75 in Width [Metric] 4.4450 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 4 to 4/0 AWG Material Copper Alloy Rod Size 4 to 5 in For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes Features: Type GAR-BU Is A High-Conductivity Copper Ground Connector For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes, Cable Clamp Swivels At 90 DEG, Permits Parallel Grounding Of One Pipe Or A 90 DEG Cable Run For Grounding Several Parallel Pipes, One-Wrench Installation, Simplified Installation, DURIUM Silicon Bronze Hardware (-BU Series), Long Lasting Corrosion Resistance And Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, UL467 Listed, Provides Quality Assurance To Recognized Industry NEC Standards From An Independent Party, Tube (ips) Size: 4 - 5 IN, Ground Rod Size: 4 - 5 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Height: 7.5 IN, Width: 7.5 IN Type GAR-BU is a high conductivity copper ground connector for connecting a small to medium range copper ground conductor to water pipe as well as structural and reinforcing rod shapes Cable clamp swivels at 90 deg Permits parallel grounding of one pipe or a 90 deg cable run for grounding several parallel pipes Simplified installation DURIUM silicon bronze hardware (-BU Series) Long lasting corrosion-resistance and acceptable for direct burial in earth or concrete Provides quality assurance to recognized industry NEC standards from an independent party Silicon bronze screw 200 in-lb installation torque 3/8 in bolt 4 - 4/0 AWG stranded (main/primary) conductor range 4 to 5 in IPS pipe Made of High-Conductivity Copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GAR3905BU |
| Conductor Type | Copper/Stranded |
| Connection Type | Conductor to Water Pipe |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 1-3/4 in L x 7-1/2 in W x 7-1/2 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 1.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 7.50 in |
| Height [Metric] | 19.0500 cm |
| Installation | Wrench |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Pipe Size | 4 to 5 in |
| Returnable | Y |
| Series | GAR-BU |
| Standard | UL467 |
| Standards | UL467, cULus Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Mechanical Connector |
| Type | GAR-BU |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181000152 |
| UPC 12 | 781810001523 |
| Width | 1.75 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 4 to 4/0 AWG |
| Material | Copper Alloy |
| Rod Size | 4 to 5 in |
| For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes |
| Features: Type GAR-BU Is A High-Conductivity Copper Ground Connector For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes, Cable Clamp Swivels At 90 DEG, Permits Parallel Grounding Of One Pipe Or A 90 DEG Cable Run For Grounding Several Parallel Pipes, One-Wrench Installation, Simplified Installation, DURIUM Silicon Bronze Hardware (-BU Series), Long Lasting Corrosion Resistance And Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, UL467 Listed, Provides Quality Assurance To Recognized Industry NEC Standards From An Independent Party, Tube (ips) Size: 4 - 5 IN, Ground Rod Size: 4 - 5 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Height: 7.5 IN, Width: 7.5 IN |
| Type GAR-BU is a high conductivity copper ground connector for connecting a small to medium range copper ground conductor to water pipe as well as structural and reinforcing rod shapes |
| Cable clamp swivels at 90 deg |
| Permits parallel grounding of one pipe or a 90 deg cable run for grounding several parallel pipes |
| Simplified installation |
| DURIUM silicon bronze hardware (-BU Series) |
| Long lasting corrosion-resistance and acceptable for direct burial in earth or concrete |
| Provides quality assurance to recognized industry NEC standards from an independent party |
| Silicon bronze screw |
| 200 in-lb installation torque |
| 3/8 in bolt |
| 4 - 4/0 AWG stranded (main/primary) conductor range |
| 4 to 5 in IPS pipe |
| Made of High-Conductivity Copper |