or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BURNDY®
Burndy® Crimpit™ YH3931 Compression H-Tap Connector, H Shape, 750 - 350 kcmil Main/Run, Copper Plated
Custom_Product_Images_Illustration
BURNDY®
Burndy® Crimpit™ YH3931 Compression H-Tap Connector, H Shape, 750 - 350 kcmil Main/Run, Copper Plated
SKU85490
MFGR #YH3931
Your Cost: $178.77/ea
BURNDY® Crimpit™ Compression H-Tap Connector, H, 750 - 350 kcmil Main/Run Size, 4/0 - 1/0 AWG (Tap 1), 1 - 6 AWG (Tap 2), 2 - 14 AWG (Tap 3) Tap, Commercial Stranded/Flexible Copper Conductor, 1-1/16 in Wire Stripe, Yellow Color Code, Copper Plated, Electro-Tin Plated, 0.95 in L x 1.5 in W x 2.97 in H
BURNDY® Crimpit™ Compression H-Tap Connector, H, 750 - 350 kcmil Main/Run Size, 4/0 - 1/0 AWG (Tap 1), 1 - 6 AWG (Tap 2), 2 - 14 AWG (Tap 3) Tap, Commercial Stranded/Flexible Copper Conductor, 1-1/16 in Wire Stripe, Yellow Color Code, Copper Plated, Electro-Tin Plated, 0.95 in L x 1.5 in W x 2.97 in H
Application Wire Tap ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number YH3931 Conductor Type Commercial Stranded/Flexible Copper Country of Origin US Dimensions 0.95 in L x 1.5 in W x 2.97 in H EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.6100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908040 Height 2.97 in Height [Metric] 7.5438 cm Length 1.25 in Length [Metric] 3.1750 cm Main|Run Size 350 to 750 kcmil Returnable Y Specifications 1-1/16 in Wire Strip Standard UL 486A-486B Sub Brand CRIMPIT Temperature Rating 194 Type Compression Taps UNSPSC 39121427 UPC 11 78181001388 UPC 12 781810013885 Voltage Rating 35,000 V Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Material Copper Shape Figure H Tap Size 1/0 AWG to 250 kcmil Total Taps 4 Wire Tap Features: Accommodates A Wide Range Of Run/Tap Copper Cable Combinations Including Both Flexible And Code Combinations, All (B/B, B/I, I/B, I/I) Combinations Acceptable: Each Connector Has Many Copper Cable Combination Applications Allowing Maximum Flexibility For The Design And Installation Of A System, Tap Grooves Function Independently Of Each Other, Use Of One Tap Is Required, Balance May Be Used Or Left Empty: Provides Maximum Design And Installation Flexibility, Color Code On The Connector Matches Installation Die: Provides Matched System For Fast And Easy Installation, Die Index Embossed On Connector After Completion Of Crimp: Permanent Inspectability Of Installed Connectors To Insure Consistently Reliable And Dependable Connections, Recommended Flame Retardant Type CFFR Insulating Covers Meet Oxygen Index 28 And UL94 V-O Requirements: A Complete Insulated UL Listed Installation Is Provided, Third Hand Constrains Conductors While Installer Completes Crimp, Included With Each Connector, Simplifies Installation, Reducing Installed Cost, Die Index: KR Element A, Wire Strip Length: 1-1/16 IN, Flame Retardant Cover: CFR-FR, Color Code: Yellow, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Y46 Tool, PYFR Die, (1), Cover Packaged With Connector: No, Conductor Type: Run: Commercial Stranded Copper, Flexible Copper, Tap: Commercial Stranded Copper, Flexible Copper, Conductor Size (run - Range): 350 - 750 KCMIL, Conductor Size (tap Range): 1/0 AWG - 250 KCMIL, Shape: H Accommodates a wide range of run/tap copper cable combinations including both flexible and code combinations All (B/B, B/I, I/B, I/I) combinations acceptable, each connector has many copper cable combination applications allowing maximum flexibility for the design and installation of a system, tap grooves function independently of each other Use of one tap is required, balance may be used or left empty Provides maximum design and installation flexibility, color code on the connector matches installation die Provides matched system for fast and easy installation, die index embossed on connector after completion of crimp Permanent inspectability of installed connectors to insure consistently reliable and dependable connections, recommended flame retardant type CF-FR insulating covers meet oxygen index 28 and UL94 V-0 requirements A complete insulated ul listed installation is provided, third hand constrains conductors while installer completes crimp, included with each connector, simplifies installation, reducing installed cost Use PUADP-1 adaptor with U dies in Y46, tools, die set catalog number Tools, die det catalog number and number of crimps - Y750 tool, U654 die, (1), Y46 tool, U654 die with PUADP-1 adapter, (1), P654 die No cover packaged with connector CFD-FR flame retardant cover, 654 element A die index Tap size - 4/0, 2/0, 3/0, 1/0 AWG, 250 Kcmil Conductor size - run - 350, 400, 500, 550, 600, 750 Kcmil
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire Tap |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | YH3931 |
| Conductor Type | Commercial Stranded/Flexible Copper |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 0.95 in L x 1.5 in W x 2.97 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.6100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908040 |
| Height | 2.97 in |
| Height [Metric] | 7.5438 cm |
| Length | 1.25 in |
| Length [Metric] | 3.1750 cm |
| Main|Run Size | 350 to 750 kcmil |
| Returnable | Y |
| Specifications | 1-1/16 in Wire Strip |
| Standard | UL 486A-486B |
| Sub Brand | CRIMPIT |
| Temperature Rating | 194 |
| Type | Compression Taps |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181001388 |
| UPC 12 | 781810013885 |
| Voltage Rating | 35,000 V |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Copper |
| Shape | Figure H |
| Tap Size | 1/0 AWG to 250 kcmil |
| Total Taps | 4 |
| Wire Tap |
| Features: Accommodates A Wide Range Of Run/Tap Copper Cable Combinations Including Both Flexible And Code Combinations, All (B/B, B/I, I/B, I/I) Combinations Acceptable: Each Connector Has Many Copper Cable Combination Applications Allowing Maximum Flexibility For The Design And Installation Of A System, Tap Grooves Function Independently Of Each Other, Use Of One Tap Is Required, Balance May Be Used Or Left Empty: Provides Maximum Design And Installation Flexibility, Color Code On The Connector Matches Installation Die: Provides Matched System For Fast And Easy Installation, Die Index Embossed On Connector After Completion Of Crimp: Permanent Inspectability Of Installed Connectors To Insure Consistently Reliable And Dependable Connections, Recommended Flame Retardant Type CFFR Insulating Covers Meet Oxygen Index 28 And UL94 V-O Requirements: A Complete Insulated UL Listed Installation Is Provided, Third Hand Constrains Conductors While Installer Completes Crimp, Included With Each Connector, Simplifies Installation, Reducing Installed Cost, Die Index: KR Element A, Wire Strip Length: 1-1/16 IN, Flame Retardant Cover: CFR-FR, Color Code: Yellow, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Y46 Tool, PYFR Die, (1), Cover Packaged With Connector: No, Conductor Type: Run: Commercial Stranded Copper, Flexible Copper, Tap: Commercial Stranded Copper, Flexible Copper, Conductor Size (run - Range): 350 - 750 KCMIL, Conductor Size (tap Range): 1/0 AWG - 250 KCMIL, Shape: H |
| Accommodates a wide range of run/tap copper cable combinations including both flexible and code combinations |
| All (B/B, B/I, I/B, I/I) combinations acceptable, each connector has many copper cable combination applications allowing maximum flexibility for the design and installation of a system, tap grooves function independently of each other |
| Use of one tap is required, balance may be used or left empty |
| Provides maximum design and installation flexibility, color code on the connector matches installation die |
| Provides matched system for fast and easy installation, die index embossed on connector after completion of crimp |
| Permanent inspectability of installed connectors to insure consistently reliable and dependable connections, recommended flame retardant type CF-FR insulating covers meet oxygen index 28 and UL94 V-0 requirements |
| A complete insulated ul listed installation is provided, third hand constrains conductors while installer completes crimp, included with each connector, simplifies installation, reducing installed cost |
| Use PUADP-1 adaptor with U dies in Y46, tools, die set catalog number |
| Tools, die det catalog number and number of crimps - Y750 tool, U654 die, (1), Y46 tool, U654 die with PUADP-1 adapter, (1), P654 die |
| No cover packaged with connector |
| CFD-FR flame retardant cover, 654 element A die index |
| Tap size - 4/0, 2/0, 3/0, 1/0 AWG, 250 Kcmil |
| Conductor size - run - 350, 400, 500, 550, 600, 750 Kcmil |