or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® C11N C-11N Grounding Clamp, 1/2 to 1 in Rod, 10 to 3/0 AWG Conductor, Bronze
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® C11N C-11N Grounding Clamp, 1/2 to 1 in Rod, 10 to 3/0 AWG Conductor, Bronze
SKU19453
MFGR #C11N
Your Cost: $3.71/ea
List: BURNDY® Grounding Clamp, 1/2 to 1 in Pipe, 1/2 to 1 in Rod, 0.84 to 1.315 in Outside Dia, Copper Conductor, 10 to 3/0 AWG Conductor, Cable Parallel to Pipe, Screw Clamp to Pipe/Screw Wire Connector Installation, Bronze, 2.25 in L x 0.63 in W x 1.81 in H
BURNDY® Grounding Clamp, 1/2 to 1 in Pipe, 1/2 to 1 in Rod, 0.84 to 1.315 in Outside Dia, Copper Conductor, 10 to 3/0 AWG Conductor, Cable Parallel to Pipe, Screw Clamp to Pipe/Screw Wire Connector Installation, Bronze, 2.25 in L x 0.63 in W x 1.81 in H
Application For Bare Wire, Connecting Grounding Conductor To Water Pipe Or Copper Tube ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number C11N Conductor Type Copper/Stranded Country of Origin IN EU RoHS Indicator Y Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.1550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 1.81 in Length 2.25 in Length [Metric] 5.7150 cm Manufacturer BURNDY® Material Bronze Alloy Returnable Y Standard UL467 Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Ground Clamp UNSPSC 39121408 UPC 11 78181014228 UPC 12 781810142288 Connection Type Cable Parallel to Pipe Installation Screw Clamp to Pipe/Screw Wire Connector Sub Brand CLAMP
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Bare Wire, Connecting Grounding Conductor To Water Pipe Or Copper Tube |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C11N |
| Conductor Type | Copper/Stranded |
| Country of Origin | IN |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 1.81 in |
| Length | 2.25 in |
| Length [Metric] | 5.7150 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Bronze Alloy |
| Returnable | Y |
| Standard | UL467 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Ground Clamp |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181014228 |
| UPC 12 | 781810142288 |
| Connection Type | Cable Parallel to Pipe |
| Installation | Screw Clamp to Pipe/Screw Wire Connector |
| Sub Brand | CLAMP |