or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® C11LH2 C-11LH-2 Ground Clamp, 10 to 1/0 AWG Conductor, Bronze
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® C11LH2 C-11LH-2 Ground Clamp, 10 to 1/0 AWG Conductor, Bronze
SKU125053
MFGR #C11LH2
$/ea
BURNDY® Ground Clamp, 1/2 to 1 in Pipe, Stranded Copper Conductor, 10 to 1/0 AWG Conductor, Bronze, Unplated, 2.86 in L x 1 in W x 2.56 in H
BURNDY® Ground Clamp, 1/2 to 1 in Pipe, Stranded Copper Conductor, 10 to 1/0 AWG Conductor, Bronze, Unplated, 2.86 in L x 1 in W x 2.56 in H
Application For Grounding Rigid Conduit Systems ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number C11LH2 Conductor Type Stranded Copper Connection Type Cable to Water Pipe Country of Origin IN Dimensions 2.86 in L x 1 in W x 2.56 in H EU RoHS Indicator N Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.4125 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908060 Height 2.56 in Height [Metric] 6.5024 cm Length 2.86 in Length [Metric] 7.2644 cm Pipe Size 1/2 to 1 in Returnable Y Standard UL467 Standards CSA Certified, UL 467, UL Listed Sub Brand CONDUIT Type WaterPipe Gounding Connectors UNSPSC 39121408 UPC 11 78181014215 UPC 12 781810142158 Width 1.00 in Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 10 to 2/0 AWG Material Bronze Alloy For Grounding Rigid Conduit Systems Features: For Grounding Rigid Conduit Systems, Continuity From Rigid Conduit Systems To Ground Provided By Cast Bronze Threaded Conduit Hub, Zinc Plated Screws, Armored Cable: No, Ground Strap: No, Dimension C: 1.13 IN, Water Pipe Size: 3/8 - 1 IN, Installation Torque: 50 IN-LB For Pipe Clamp And Wire Clamp, Hub Size: 3/4 IN, Height: 2.56 IN, Width: 1 IN, Length: 2.86 IN 3/4 in hub 1.13 in pad width 50 lb-in recommended installation torque for pipe and wire clamp Zinc plated steel hardware
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Grounding Rigid Conduit Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C11LH2 |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Connection Type | Cable to Water Pipe |
| Country of Origin | IN |
| Dimensions | 2.86 in L x 1 in W x 2.56 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.4125 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908060 |
| Height | 2.56 in |
| Height [Metric] | 6.5024 cm |
| Length | 2.86 in |
| Length [Metric] | 7.2644 cm |
| Pipe Size | 1/2 to 1 in |
| Returnable | Y |
| Standard | UL467 |
| Standards | CSA Certified, UL 467, UL Listed |
| Sub Brand | CONDUIT |
| Type | WaterPipe Gounding Connectors |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181014215 |
| UPC 12 | 781810142158 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 10 to 2/0 AWG |
| Material | Bronze Alloy |
| For Grounding Rigid Conduit Systems |
| Features: For Grounding Rigid Conduit Systems, Continuity From Rigid Conduit Systems To Ground Provided By Cast Bronze Threaded Conduit Hub, Zinc Plated Screws, Armored Cable: No, Ground Strap: No, Dimension C: 1.13 IN, Water Pipe Size: 3/8 - 1 IN, Installation Torque: 50 IN-LB For Pipe Clamp And Wire Clamp, Hub Size: 3/4 IN, Height: 2.56 IN, Width: 1 IN, Length: 2.86 IN |
| 3/4 in hub |
| 1.13 in pad width |
| 50 lb-in recommended installation torque for pipe and wire clamp |
| Zinc plated steel hardware |