or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® BITO2/0 UNITAP™ BITO 2-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 14 to 2/0 AWG, Copper/Stranded Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® BITO2/0 UNITAP™ BITO 2-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 14 to 2/0 AWG, Copper/Stranded Aluminum
SKU19442
MFGR #BITO2/0
Your Cost: $22.95/ea
List: UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
Application For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number BITO2/0 Conductor Type Copper/Stranded Aluminum Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.38 in Height [Metric] 3.5052 cm Length 1.52 in Length [Metric] 3.8608 cm Manufacturer BURNDY® Material Aluminum Returnable Y Series BITO Specifications 3/16 in Hex Key, 120 in-lb Torque Multi-Port, 11/16 in Stripe Standard UL 486A-486B Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand UNITAP Temperature Rating 90 °C Type 2-Sided Entry UNSPSC 39121427 UPC 11 78181013355 UPC 12 781810133552 Voltage Rating 600 VAC Width 1.56 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BITO2/0 |
| Conductor Type | Copper/Stranded Aluminum |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.38 in |
| Height [Metric] | 3.5052 cm |
| Length | 1.52 in |
| Length [Metric] | 3.8608 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Series | BITO |
| Specifications | 3/16 in Hex Key, 120 in-lb Torque Multi-Port, 11/16 in Stripe |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | UNITAP |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | 2-Sided Entry |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181013355 |
| UPC 12 | 781810133552 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 1.56 in |