or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® BIT250 UNITAP™ BIT 1-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 10 AWG to 250 kcmil
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® BIT250 UNITAP™ BIT 1-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 10 AWG to 250 kcmil
SKU19439
MFGR #BIT250
Your Cost: $35.29/ea
List: UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
Application For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number BIT250 Conductor Type Copper/Stranded Aluminum Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Manufacturer BURNDY® Material Aluminum Returnable Y Series BIT Specifications 5/16 in Hex Key, 275 in-lb Torque Multi-Port, 1-3/16 in Stripe Standard UL 486A-486B Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand UNITAP Temperature Rating 90 °C Type 1-Sided Entry UNSPSC 39121427 UPC 11 78181013352 UPC 12 781810133521 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BIT250 |
| Conductor Type | Copper/Stranded Aluminum |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Series | BIT |
| Specifications | 5/16 in Hex Key, 275 in-lb Torque Multi-Port, 1-3/16 in Stripe |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | UNITAP |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | 1-Sided Entry |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181013352 |
| UPC 12 | 781810133521 |
| Voltage Rating | 600 VAC |