or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® BIBS6004 UNITAP™ BIBS 1-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 4 AWG to 600 kcmil
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® BIBS6004 UNITAP™ BIBS 1-Sided Entry Multi-Tap Connector With Mounting Holes, 4 AWG to 600 kcmil
SKU85744
MFGR #BIBS6004
Your Cost: $86.88/ea
List: UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
UNITAP™ Clear Insulated Multi-Tap is UL Listed to the UL Wire Connector Standard UL486A-486B and CSA Certified for use with flexible (fine stranded) conductor - with no ferrules required! Featuring color coordinated conductor port and screw port caps making it easy to identify the maximum conductor size accommodated by the connector.
Application For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number BIBS6004 Conductor Type Copper/Stranded Aluminum Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 2.75 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 5.28 in Length [Metric] 13.4112 cm Manufacturer BURNDY® Material Aluminum Returnable Y Series BIBS Specifications 3/8 in Hex Key, 375 in-lb Torque Multi-Port, 1-1/8 in Stripe Standard UL 486A-486B Stock Status NONSTOCK Sub Brand UNITAP Type BIBS, Multi-Port UNSPSC 39121427 UPC 11 78181022411 UPC 12 781810224113 Voltage Rating 600 VAC Width 2.38 in Width [Metric] 6.0452 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BIBS6004 |
| Conductor Type | Copper/Stranded Aluminum |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 2.75 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 5.28 in |
| Length [Metric] | 13.4112 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Series | BIBS |
| Specifications | 3/8 in Hex Key, 375 in-lb Torque Multi-Port, 1-1/8 in Stripe |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | UNITAP |
| Type | BIBS, Multi-Port |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181022411 |
| UPC 12 | 781810224113 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 2.38 in |
| Width [Metric] | 6.0452 cm |