or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® BIBS2/03FX BIBS2/03FX 2/0-14 ONE SIDED UNI
SKU927738
MFGR #BIBS2/03FX
Your Cost: $62.87/ea
UNITAP, Single Sided Entry, #14-#4 Class B & C ,#14-#6 Class G,H,I,K, DLO, Aluminum
UNITAP, Single Sided Entry, #14-#4 Class B & C ,#14-#6 Class G,H,I,K, DLO, Aluminum
Application Tap connections and in-line splice/reductions are made quickly and easily with the UNITAP™ line of connectors ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number BIBS2/03FX Conductor Type Aluminum/Stranded Copper Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.38 in Height [Metric] 3.5052 cm Length 1.94 in Manufacturer BURNDY® Material Aluminum Returnable Y Specifications 3-Port Standard UL 486A-486B Stock Status NONSTOCK Sub Brand UNITAP Type BIBS, Multi-Port UNSPSC 39121427 UPC 11 62194543931 UPC 12 621945439313 Voltage Rating 600 VAC Width 1.31 in Width [Metric] 3.3274 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Tap connections and in-line splice/reductions are made quickly and easily with the UNITAP™ line of connectors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BIBS2/03FX |
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.38 in |
| Height [Metric] | 3.5052 cm |
| Length | 1.94 in |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Specifications | 3-Port |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | UNITAP |
| Type | BIBS, Multi-Port |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 62194543931 |
| UPC 12 | 621945439313 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 1.31 in |
| Width [Metric] | 3.3274 cm |