or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BURNDY®
Burndy® BG12 Type B Flexible Braid Jumper, 415/495 A, 3 in L Ferrule, 0.44 in Ferrule Hole, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
BURNDY®
Burndy® BG12 Type B Flexible Braid Jumper, 415/495 A, 3 in L Ferrule, 0.44 in Ferrule Hole, Copper
SKU914568
MFGR #BG12
Your Cost: $502.44/ea
Flexible copper braid offers an economical and efficient means of protecting electrical equipment from the potentially harmful effects of shock and vibration, terminal expansion, movement of components and misalignment that may occur during the service life of the equipment. many varieties of braid are required to meet those needs which we can build to your specifications. we also offer engineering assistance in the selection of the most appropriate standard or custom braid configuration for your application.
Flexible copper braid offers an economical and efficient means of protecting electrical equipment from the potentially harmful effects of shock and vibration, terminal expansion, movement of components and misalignment that may occur during the service life of the equipment. many varieties of braid are required to meet those needs which we can build to your specifications. we also offer engineering assistance in the selection of the most appropriate standard or custom braid configuration for your application.
Application Flexible copper braid jumpers designed to take up linear expansion and contraction ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BG12 Country of Origin MX EU RoHS Indicator Y Ferrule Hole Spacing 1-1/2 in Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 1.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7413009000 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Overall Length 12 in Returnable Y Specifications 3/4 in Hole Center to End, 7/16 in Stud, 1-1/2 in Stud Hole Spacing Standard UL467 Sub Brand CU BRAID JUMPER Thickness 1/4 in Type B, Flexible UNSPSC 39121408 UPC 11 78181080706 UPC 12 781810807064 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Amperage Rating 415/495 A Ferrule Hole Size 0.44 in Ferrule Length 3 in Material Copper Flexible copper braid jumpers designed to take up linear expansion and contraction Made of flat extra flexible, tinned, pure copper braid, with unplated, seamless, pure copper ferrules formed into a rectangular shape on each end. Made of flat extra flexible, tinned, pure copper braid, with unplated, seamless, pure copper ferrules formed into a rectangular shape on each end 415 A indoor, 495 A outdoor amperage rating Contains 2 holes, 2 ferrules, 1 braid in ferrule
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Flexible copper braid jumpers designed to take up linear expansion and contraction |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BG12 |
| Country of Origin | MX |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Ferrule Hole Spacing | 1-1/2 in |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7413009000 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Overall Length | 12 in |
| Returnable | Y |
| Specifications | 3/4 in Hole Center to End, 7/16 in Stud, 1-1/2 in Stud Hole Spacing |
| Standard | UL467 |
| Sub Brand | CU BRAID JUMPER |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | B, Flexible |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181080706 |
| UPC 12 | 781810807064 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Amperage Rating | 415/495 A |
| Ferrule Hole Size | 0.44 in |
| Ferrule Length | 3 in |
| Material | Copper |
| Flexible copper braid jumpers designed to take up linear expansion and contraction |
| Made of flat extra flexible, tinned, pure copper braid, with unplated, seamless, pure copper ferrules formed into a rectangular shape on each end. |
| Made of flat extra flexible, tinned, pure copper braid, with unplated, seamless, pure copper ferrules formed into a rectangular shape on each end |
| 415 A indoor, 495 A outdoor amperage rating |
| Contains 2 holes, 2 ferrules, 1 braid in ferrule |