or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® BA16E8 VINYLUG™ BA Series Insulated Ring Terminal, 22 to 16 AWG Conductor, 0.85 in L, Deep V-Groove Serrated Barrel
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® BA16E8 VINYLUG™ BA Series Insulated Ring Terminal, 22 to 16 AWG Conductor, 0.85 in L, Deep V-Groove Serrated Barrel
SKU858582
MFGR #BA16E8
$/ea
VINYLUG™ type TP is designed for commercial and light duty industrial control and power circuit applications. Supplied with an expanded polyvinyl chloride(PVC) insulation shroud, many tounge variations and rated 600V makes TP terminals versatile and economical.
VINYLUG™ type TP is designed for commercial and light duty industrial control and power circuit applications. Supplied with an expanded polyvinyl chloride(PVC) insulation shroud, many tounge variations and rated 600V makes TP terminals versatile and economical.
Barrel Size 0.26 in Catalog Number BA16E8 Conductor Type Solid/Stranded Copper Country of Origin US Finish Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.0020 lb Specifications Polyvinylchloride Insulation, 13/64 in L Wire Strip, 0.145 in Dia Maximum Insulation Stud Size #6 to #8 Temperature Rating 105 °C Tongue Size 0.31 in W x 0.03 in THK Tongue Type Ring Type Type BA UNSPSC 39121405 UPC 11 78181002669 UPC 12 781810026694 Voltage Rating 600 VAC Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Barrel Type Deep V-Groove Serrated Color Red Conductor Size 22 to 16 AWG Length 0.85 in Material Pure Electrolytic Copper Features: Expanded Insulation Support Accepts Standard And Large Wire Diameters: Lowers Inventory Requirements, Permits Greater Flexibility And Provides Insulation Support, Funnel Entry: Easy Wire Insertion, Manufactured Of Pure Electrolytic Copper: Provides Maximum Conductivity, Low Resistance And Ductility For Excellent Crimp Forming Properties, Deep V Groove Serrations In The Inner Barrel: Provides Added Holding Strength And Better Conductivity, Electro-Tin Plated: Provides Durable Long-Lasting Corrosion Resistance, 600 V Maximum, 105 DEG C Maximum, Package: Bulk, Installation Tool: Plier Type: Y10D, Y10-22 Tool, Ratchet: MR8-89-1, MR15, MR8-G96 Tool, Insulation Diameter (maximum): 0.145 IN, Wire Strip Length: 13/64 IN, Color Code: Red, Finish: Electro-Tin Plated, Wire Insulation Grip: No, Temperature Rating: 105 DEG C Maximum Vinyl insulation Expanded insulation support accepts standard and large wire diameters lowers inventory requirements Permits greater flexibility and provides insulation support Funnel entry easy wire insertion Manufactured of pure electrolytic copper provides maximum conductivity Low resistance and ductility for excellent crimp forming properties Deep V groove serrations in the inner barrel provides added holding strength and better conductivity Suitable for use with Y10-22,Y10D PILER tool or MR8-89-1, MR15, M8ND WITH N10HET-23 ratchet tool Electro-tin plated provides durable long-lasting corrosion resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Barrel Size | 0.26 in |
| Catalog Number | BA16E8 |
| Conductor Type | Solid/Stranded Copper |
| Country of Origin | US |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Specifications | Polyvinylchloride Insulation, 13/64 in L Wire Strip, 0.145 in Dia Maximum Insulation |
| Stud Size | #6 to #8 |
| Temperature Rating | 105 °C |
| Tongue Size | 0.31 in W x 0.03 in THK |
| Tongue Type | Ring |
| Type | Type BA |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 78181002669 |
| UPC 12 | 781810026694 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Barrel Type | Deep V-Groove Serrated |
| Color | Red |
| Conductor Size | 22 to 16 AWG |
| Length | 0.85 in |
| Material | Pure Electrolytic Copper |
| Features: Expanded Insulation Support Accepts Standard And Large Wire Diameters: Lowers Inventory Requirements, Permits Greater Flexibility And Provides Insulation Support, Funnel Entry: Easy Wire Insertion, Manufactured Of Pure Electrolytic Copper: Provides Maximum Conductivity, Low Resistance And Ductility For Excellent Crimp Forming Properties, Deep V Groove Serrations In The Inner Barrel: Provides Added Holding Strength And Better Conductivity, Electro-Tin Plated: Provides Durable Long-Lasting Corrosion Resistance, 600 V Maximum, 105 DEG C Maximum, Package: Bulk, Installation Tool: Plier Type: Y10D, Y10-22 Tool, Ratchet: MR8-89-1, MR15, MR8-G96 Tool, Insulation Diameter (maximum): 0.145 IN, Wire Strip Length: 13/64 IN, Color Code: Red, Finish: Electro-Tin Plated, Wire Insulation Grip: No, Temperature Rating: 105 DEG C Maximum |
| Vinyl insulation |
| Expanded insulation support accepts standard and large wire diameters lowers inventory requirements |
| Permits greater flexibility and provides insulation support |
| Funnel entry easy wire insertion |
| Manufactured of pure electrolytic copper provides maximum conductivity |
| Low resistance and ductility for excellent crimp forming properties |
| Deep V groove serrations in the inner barrel provides added holding strength and better conductivity |
| Suitable for use with Y10-22,Y10D PILER tool or MR8-89-1, MR15, M8ND WITH N10HET-23 ratchet tool |
| Electro-tin plated provides durable long-lasting corrosion resistance |