or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® 50X75HEBBOX DURIUM™ Durium Fully Threaded Hex Bolt, 1/2-13 Thread Dia, Silicon Bronze
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® 50X75HEBBOX DURIUM™ Durium Fully Threaded Hex Bolt, 1/2-13 Thread Dia, Silicon Bronze
SKU901792
MFGR #50X75HEBBOX
$/ea
BURNDY® DURIUM™ Hex Bolt, Fully Threaded, Series: Durium, 1/2-13, Silicon Bronze, UNC, Hex Head
BURNDY® DURIUM™ Hex Bolt, Fully Threaded, Series: Durium, 1/2-13, Silicon Bronze, UNC, Hex Head
Application Grounding;Distribution;Substation;Transmission ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 50X75HEBBOX Country of Origin US Diameter ~ Thread Size 1/2-13 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7415338010 Head Size 0.364 in H x 0.75 in W x 0.866 in D Head Type Hex Height 0.87 in Height [Metric] 2.1996 cm Length 1.11 in Length [Metric] 2.8296 cm Length Under Head 3/4 in Material Silicon Bronze Material Specification ASTM B99 Measurement System Imperial Minimum Thread Length 1-1/4 in Replaced Catalog Number 50X75HEBBOX Returnable Y Size 0.75 in x 0.5 in x 0.364 in Standards RoHS Complaint Sub Brand DURIUM,HARDWARE BOLT Tensile Strength 480 in-lb Thread Type UNC Class 2A Type HEB, Hexagonal Bolts UNSPSC 31161620 UPC 11 78181001159 UPC 12 781810011591 Width 0.75 in Width [Metric] 1.9050 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Grounding;Distribution;Substation;Transmission Features: Thread Size: 1/2-13, Stud Length: 3/4 IN, Package: Box 480 lb/in tensile strength ASTM B99 Silicon Bronze 480 lb-in tensile strength
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Grounding;Distribution;Substation;Transmission |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 50X75HEBBOX |
| Country of Origin | US |
| Diameter ~ Thread Size | 1/2-13 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7415338010 |
| Head Size | 0.364 in H x 0.75 in W x 0.866 in D |
| Head Type | Hex |
| Height | 0.87 in |
| Height [Metric] | 2.1996 cm |
| Length | 1.11 in |
| Length [Metric] | 2.8296 cm |
| Length Under Head | 3/4 in |
| Material | Silicon Bronze |
| Material Specification | ASTM B99 |
| Measurement System | Imperial |
| Minimum Thread Length | 1-1/4 in |
| Replaced Catalog Number | 50X75HEBBOX |
| Returnable | Y |
| Size | 0.75 in x 0.5 in x 0.364 in |
| Standards | RoHS Complaint |
| Sub Brand | DURIUM,HARDWARE BOLT |
| Tensile Strength | 480 in-lb |
| Thread Type | UNC Class 2A |
| Type | HEB, Hexagonal Bolts |
| UNSPSC | 31161620 |
| UPC 11 | 78181001159 |
| UPC 12 | 781810011591 |
| Width | 0.75 in |
| Width [Metric] | 1.9050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Grounding;Distribution;Substation;Transmission |
| Features: Thread Size: 1/2-13, Stud Length: 3/4 IN, Package: Box |
| 480 lb/in tensile strength |
| ASTM B99 Silicon Bronze |
| 480 lb-in tensile strength |