or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® 38CHENBOX 3/8 HEX NUT
SKU189813
MFGR #38CHENBOX
Your Cost: $2.77/ea
Silicon Bronze NUT ,3/8 Stud ,Thread series-Class 28
Silicon Bronze NUT ,3/8 Stud ,Thread series-Class 28
Catalog Number 38CHENBOX Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Material Silicon Bronze Returnable Y UNSPSC 31161727 UPC 11 78181001238 UPC 12 781810012383 Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Application Used to fasten the joints ARRA Compliant C Buy American Compliant C Diameter ~ Thread Size 3/8-16 EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7415338010 Height 0.65 in Standard Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) Sub Brand DURIUM Thread Type UNC Type HARDWARE Width 0.56 in Width [Metric] 1.4224 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 38CHENBOX |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Material | Silicon Bronze |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 31161727 |
| UPC 11 | 78181001238 |
| UPC 12 | 781810012383 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Application | Used to fasten the joints |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Diameter ~ Thread Size | 3/8-16 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7415338010 |
| Height | 0.65 in |
| Standard | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Sub Brand | DURIUM |
| Thread Type | UNC |
| Type | HARDWARE |
| Width | 0.56 in |
| Width [Metric] | 1.4224 cm |