or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BURNDY®
Burndy® 25CHENBOX 1/4 INCH HEXNUT
Custom_Product_Images_Illustration
BURNDY®
Burndy® 25CHENBOX 1/4 INCH HEXNUT
SKU265248
MFGR #25CHENBOX
Your Cost: $1.065/ea($106.50 / c)
Silicon Bronze, 1/4-20 Thread Size, Hexagonal nuts
Silicon Bronze, 1/4-20 Thread Size, Hexagonal nuts
Catalog Number 25CHENBOX Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Returnable Y Standards RoHS Complaint UNSPSC 31161727 UPC 11 78181001242 UPC 12 781810012420 Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Application Used to fasten the joints ARRA Compliant C Buy American Compliant C EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7415338010 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2827 cm Material of Construction silicon bronze Replaced Catalog Number 25CHENBOX Standard RoHS Compatible Sub Brand DURIUM Type HARDWARE Width 0.23 in Used to fasten the joints DURIUM hexagon regular nuts are non-magnetic and are made to American Standard dimensions DURIUM hexagon regular nuts are non-magnetic and are made to American standard dimensions American national coarse series threads, NO 2 fit 0.438 in across Flats, 0.505 in across corner
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 25CHENBOX |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| UNSPSC | 31161727 |
| UPC 11 | 78181001242 |
| UPC 12 | 781810012420 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Application | Used to fasten the joints |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7415338010 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2827 cm |
| Material of Construction | silicon bronze |
| Replaced Catalog Number | 25CHENBOX |
| Standard | RoHS Compatible |
| Sub Brand | DURIUM |
| Type | HARDWARE |
| Width | 0.23 in |
| Used to fasten the joints |
| DURIUM hexagon regular nuts are non-magnetic and are made to American Standard dimensions |
| DURIUM hexagon regular nuts are non-magnetic and are made to American standard dimensions |
| American national coarse series threads, NO 2 fit |
| 0.438 in across Flats, 0.505 in across corner |