or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® 1PLO2/02 Unitap™ 1PLO2/02 Multi-Tap Mechanical Tap Connector, Aluminum/Stranded Copper Conductor, 2/0 AWG Minimum Run/Tap
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® 1PLO2/02 Unitap™ 1PLO2/02 Multi-Tap Mechanical Tap Connector, Aluminum/Stranded Copper Conductor, 2/0 AWG Minimum Run/Tap
SKU386354
MFGR #1PLO2/02
Your Cost: $22.79/ea
List: BURNDY® Unitap™ Mechanical Tap Connector, Multi-Tap, Aluminum/Stranded Copper Conductor, 2/0 AWG Minimum Run/Tap, 8 AWG, 14 AWG Maximum Run/Tap, 600 VAC, 90 deg C, Aluminum, Unplated, 1.52 in L x 1.56 in W x 1.38 in H
BURNDY® Unitap™ Mechanical Tap Connector, Multi-Tap, Aluminum/Stranded Copper Conductor, 2/0 AWG Minimum Run/Tap, 8 AWG, 14 AWG Maximum Run/Tap, 600 VAC, 90 deg C, Aluminum, Unplated, 1.52 in L x 1.56 in W x 1.38 in H
Application For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 1PLO2/02 Country of Origin US Dimensions 1.52 in L x 1.56 in W x 1.38 in H EU RoHS Indicator Y Finish Unplated Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 1.38 in Height [Metric] 3.5052 cm Length 1.52 in Length [Metric] 3.8608 cm Returnable Y Size 1.52 in x 1.56 in x 1.38 in Sub Brand UNITAP Temperature Rating 194 °C Type BIT UNSPSC 39121427 UPC 11 78181028751 UPC 12 781810287514 Voltage Rating 600 VAC Width 1.56 in Width [Metric] 3.9624 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 14-2/0 AWG Conductor Type Stranded Copper Material Aluminum For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum Features: UV Rated Plastisol Covered AL6061-T6 Aluminum Body Saves Time By Eliminating The Need For Taping, Oxide Inhibitor Pre-Installed Inhibits Moisture And Contaminants From Entering The Contact Area, Range-Taking Capability Reduces The Number Of Connectors Carried In Inventory, UL486B Listed, AL9CU, 600 V 90 DEG C, UNITAP Rated For Code Conductor Only, Wire Entry: Offset, Hex Size (key): 3/16 IN, Conductor Size (run - Range): 14 - 2/0 AWG, Torque: 120 IN-LB, Number Of Ports: 2, Type Of Insulation: UV Rated Plastisol
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1PLO2/02 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 1.52 in L x 1.56 in W x 1.38 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Unplated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 1.38 in |
| Height [Metric] | 3.5052 cm |
| Length | 1.52 in |
| Length [Metric] | 3.8608 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 1.52 in x 1.56 in x 1.38 in |
| Sub Brand | UNITAP |
| Temperature Rating | 194 °C |
| Type | BIT |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181028751 |
| UPC 12 | 781810287514 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 1.56 in |
| Width [Metric] | 3.9624 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 14-2/0 AWG |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Material | Aluminum |
| For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| Features: UV Rated Plastisol Covered AL6061-T6 Aluminum Body Saves Time By Eliminating The Need For Taping, Oxide Inhibitor Pre-Installed Inhibits Moisture And Contaminants From Entering The Contact Area, Range-Taking Capability Reduces The Number Of Connectors Carried In Inventory, UL486B Listed, AL9CU, 600 V 90 DEG C, UNITAP Rated For Code Conductor Only, Wire Entry: Offset, Hex Size (key): 3/16 IN, Conductor Size (run - Range): 14 - 2/0 AWG, Torque: 120 IN-LB, Number Of Ports: 2, Type Of Insulation: UV Rated Plastisol |