or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® 1PL42 UV Rated UNITAP ,#4 - 4
SKU287006
MFGR #1PL42
Your Cost: $16.52/ea
List: SGL 2PORT 14-4 BLKTAP
SGL 2PORT 14-4 BLKTAP
Application For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number 1PL42 Conductor Type Aluminum/Copper/Stranded Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Black Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 1.08 in Length [Metric] 2.7432 cm Manufacturer BURNDY® Material Aluminum Returnable Y Specifications 45 in-lb Installation Torque, 1/8 in Hex key Stock Status NONSTOCK Sub Brand UNITAP Type BIBS, Multi-Port UNSPSC 39121427 UPC 11 78181028749 UPC 12 781810287491 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1PL42 |
| Conductor Type | Aluminum/Copper/Stranded |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Black |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 1.08 in |
| Length [Metric] | 2.7432 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Specifications | 45 in-lb Installation Torque, 1/8 in Hex key |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | UNITAP |
| Type | BIBS, Multi-Port |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC 11 | 78181028749 |
| UPC 12 | 781810287491 |
| Voltage Rating | 600 VAC |