Brady® THT-55-434-1 MetaLabel® Printer Label, 2 in L x 4 in W, Silver, B-434 Polyester
Custom_Product_Images_Illustration
Brady®
SKU115227
MFGR #THT-55-434-1
Brady® Printer Label, Series: MetaLabel®, 2 in Length, 4 in Width, Silver, B-434 Polyester, For Use With: Brady® 1244, 1344, 2461, 3481, 6441 and 300MVP Plus Printer
Adhesive
Permanent Acrylic
Alternate Catalog Number
30287
Application
Asset Tracking;General Identification;Inventory and Inspection Labeling
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
THT-55-434-1
Color
Silver
Compatible Surface Types
High Surface Energy
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Finish
Gloss
Gross Weight Per Pack
2.6600 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.21
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.20 in
Height [Metric]
13.2080 cm
Indoor ~ Outdoor
Indoor Use
Indoor or Outdoor Use
Indoor Use
Labels per Package
Roll of 1000 Labels
Length [Metric]
13.9700 cm
Media Type
Roll
Print Method
Thermal Transfer
Print~On Area
2.00 in H x 4.00 in W
Printer Type
BBP81;i5100;i7100;PR Plus;IP Series;THT 3" Core Printers
Resistance
Abrasion-Resistant; Humidity-Resistant; UV-Resistant; Weather-Resistant
Shape
Rectangle
Size
2 in H x 4 in W
Standard
ASTM D 1000;ASTM D 2979;ASTM G 155;CSA Approved;UL Recognized
Standards
UL Listed, ASTM D1000, ASTM D2979, CSA Certified, RoHS Pass 2011/65/EU
Sub Brand
MetaLabel
Suggested Ribbon Series
IP-R6007;R6007
Temperature Range
-40 ?°F - 194 ?°F
Thickness
0.004 in
Type
Label
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Brady®
Manufacturer
Brady Corporation
Length
5.50 in
Material
Metallized Polyester
Width
5.50 in