Custom_Product_Images_Illustration
SKU898369
MFGR #MC-375-499
Adhesive Type
Permanent Acrylic
Alternate Catalog Number
143349
Application
ARRA Compliant
C
Average Outdoor Durability
Not Recommended
Buy American Compliant
C
Catalog Number
MC-375-499
Compatible Surface Types
High Surface Energy
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
N
Finish
Matte
Gross Weight Per Pack
0.2650 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.12
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.80 in
Height [Metric]
14.7320 cm
Indoor or Outdoor Use
Indoor Use
Labels per Package
Cartridge of 16 Feet
Length [Metric]
7.3660 cm
Print Method
Thermal Transfer
Printer Type
BMP41;BMP51;BMP53
Replacement Catalog Number
M4C-375-499
Series
M Series
Size
0.375 in W x 16 ft L
Standard
Halogen Free (DIN VDE 0472 Part 815)
Standards
Sub Brand
M Series
Temperature Range
-40 ?°F - 194 ?°F
Temperature Rating
-40 to 293 °F
Thickness
0.0065 in
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Brady®
Manufacturer
Brady Corporation
Color
Black/White
Length
2.90 in
Material
Nylon Cloth
Suitable For Use With
BMP® 41 Label Printers, BMP® 51 and BMP® 53 Label Maker
Type
Label
Width
2.70 in