Blackburn® FB2XD12-1 Thomas & Betts FLEXIBLE BRAID 211200 CM
Blackburn®
SKU906035
MFGR #FB2XD12-1
Alternate Catalog Number
7TAA014910R0024
Application
For continuous current, grounding and bonding applications
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Cable Length
12 in
Cable Width
1.25 in
Catalog Number
FB2XD12-1
Conductor Category
Flexible
Conductor Material
Copper
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.8100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.37
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.01 in
Height [Metric]
0.0254 cm
Item Group
9B
Item Group 2
9BB
Length
0.01 in
Length [Metric]
0.0254 cm
Returnable
Series
FB Series
Shape of Conductor
Flat
Standards
ARRA CompliantBAA CompliantC22.2 No. 41CSA LR29625RoHS CompliantUL E3060/UL467/UL486A
Thickness
0.35 in
Type
Flat
Width
0.01 in