or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering Q45VR2DLQ Q45 Rugged Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1800 mm Sensing, Infrared Sensing Beam

Banner Engineering Q45VR2DLQ Q45 Rugged Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1800 mm Sensing, Infrared Sensing Beam
SKU302391
MFGR #Q45VR2DLQ
Your Cost: $164.00/ea
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Rugged, Series: Q45, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 1800 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 15 ms Response, SPDT Electromechanical Relay Output, 90 to 250 VAC, 3-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 6P/IP67, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Rugged, Series: Q45, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 1800 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 15 ms Response, SPDT Electromechanical Relay Output, 90 to 250 VAC, 3-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 6P/IP67, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Catalog Number Q45VR2DLQ Connection Type 3-Pin Cable Country of Origin US Enclosure Type NEMA 6P/IP67 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity Gross Weight Per Pack 1 lb Light Source LED Operating Temperature -40 to 70 °C Sensing Method Proximity/Diffuse Series Q45 Standards CE Marked, CSA Certified, UL Listed Type Rugged UPC 11 66248836025 UPC 12 66248836025 Voltage Rating 90 to 250 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type SPDT Electromechanical Relay Response Time 15 ms Sensing Beam Infrared Sensing Range 1800 mm Shape Rectangular Thermoplastic primary housing material 3-pins integral quick disconnect cable connection Light/dark switching operation Acrylic lens material 500 us repeatability Potentiometer adjustment 30 mm barrel diameter E/m relay input/output 100 ms delay at power-up
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | Q45VR2DLQ |
| Connection Type | 3-Pin Cable |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 6P/IP67 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Light Source | LED |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Sensing Method | Proximity/Diffuse |
| Series | Q45 |
| Standards | CE Marked, CSA Certified, UL Listed |
| Type | Rugged |
| UPC 11 | 66248836025 |
| UPC 12 | 66248836025 |
| Voltage Rating | 90 to 250 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | SPDT Electromechanical Relay |
| Response Time | 15 ms |
| Sensing Beam | Infrared |
| Sensing Range | 1800 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thermoplastic primary housing material |
| 3-pins integral quick disconnect cable connection |
| Light/dark switching operation |
| Acrylic lens material |
| 500 us repeatability |
| Potentiometer adjustment |
| 30 mm barrel diameter |
| E/m relay input/output |
| 100 ms delay at power-up |