or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering Q45AD9DLQ Q45 Rugged Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1000 mm Sensing, Infrared Sensing Beam
Banner Engineering Q45AD9DLQ Q45 Rugged Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1000 mm Sensing, Infrared Sensing Beam
SKU425921
MFGR #Q45AD9DLQ
Your Cost: $200.00/ea
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Rugged, Series: Q45, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 1000 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 5 ms Response, Constant Current Output, 5 to 15 VDC, 5-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 6P/IP67, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Rugged, Series: Q45, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 1000 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 5 ms Response, Constant Current Output, 5 to 15 VDC, 5-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 6P/IP67, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Catalog Number Q45AD9DLQ Connection Type 5-Pin Cable Country of Origin US Enclosure Type NEMA 6P/IP67 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.5800 lb Light Source LED Operating Temperature -40 to 70 °C Sensing Method Proximity/Diffuse Series Q45 Standards CE Marked, CSA Certified, FM Approved Type Rugged UPC 11 66248837628 UPC 12 66248837628 Voltage Rating 5 to 15 VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type Constant Current Response Time 5 ms Sensing Beam Infrared Sensing Range 1000 mm Shape Rectangular Thermoplastic primary housing material 5-pins integral quick disconnect cable connection Light/dark switching operation Acrylic lens material Potentiometer adjustment 30 mm barrel diameter Discrete input/output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | Q45AD9DLQ |
| Connection Type | 5-Pin Cable |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 6P/IP67 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.5800 lb |
| Light Source | LED |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Sensing Method | Proximity/Diffuse |
| Series | Q45 |
| Standards | CE Marked, CSA Certified, FM Approved |
| Type | Rugged |
| UPC 11 | 66248837628 |
| UPC 12 | 66248837628 |
| Voltage Rating | 5 to 15 VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | Constant Current |
| Response Time | 5 ms |
| Sensing Beam | Infrared |
| Sensing Range | 1000 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thermoplastic primary housing material |
| 5-pins integral quick disconnect cable connection |
| Light/dark switching operation |
| Acrylic lens material |
| Potentiometer adjustment |
| 30 mm barrel diameter |
| Discrete input/output |