or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BANNER®
Banner Engineering Q20ELQ5 Q20 Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 20000 mm Sensing, Infrared Sensing Beam, Discrete Output
BANNER®
Banner Engineering Q20ELQ5 Q20 Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 20000 mm Sensing, Infrared Sensing Beam, Discrete Output
SKU1329272
MFGR #Q20ELQ5
$/ea
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Series: Q20, Rectangle, Opposed Sensing Method, 20000 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, Discrete Output, 10 to 30 VDC, M12 Pigtail Quick Disconnect, LED Light Source, NEMA 6/IP67, -20 to 60 deg C Operating, Environmental Conditions: 95% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Series: Q20, Rectangle, Opposed Sensing Method, 20000 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, Discrete Output, 10 to 30 VDC, M12 Pigtail Quick Disconnect, LED Light Source, NEMA 6/IP67, -20 to 60 deg C Operating, Environmental Conditions: 95% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Catalog Number Q20ELQ5 Connection Type M12 Pigtail Quick Disconnect Country of Origin CN/MX Enclosure Type NEMA 6/IP67 Environmental Conditions 95% at 50 deg C Maximum Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Light Source LED Operating Temperature -20 to 60 °C Output Type Discrete Sensing Beam Infrared Sensing Method Opposed Sensing Range 20000 mm Series Q20 Shape Rectangular Standards CE Marked, cRUus listed, UL Approval UPC 11 66248878206 Voltage Rating 10 to 30 VDC Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Photoelectric sensors in a compact, rugged, sealed, over-molded plastic housing Standard 3 mm threaded mounting holes on 25.4 mm (1 in) spacing Advanced electronic design for excellent noise immunity and crosstalk avoidance Threaded metal M8 connector on pico-style quick disconnect cable connection models Complete offering of mounting brackets and apertures available Crosstalk prevention filters available for visible red opposed mode pairs Exceptional optical performance with easy to align visible red emitters Background suppression models provide reliable detection up to 150 mm while ignoring objects in the background Background suppression models provide stable detection in the presence of fluorescent lights 4 number of pins and thermoplastic primary housing material 140 us repeatability 100 ms delay at power-up M12 quick disconnect cable connection Emitter opposed mode
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | Q20ELQ5 |
| Connection Type | M12 Pigtail Quick Disconnect |
| Country of Origin | CN/MX |
| Enclosure Type | NEMA 6/IP67 |
| Environmental Conditions | 95% at 50 deg C Maximum Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Light Source | LED |
| Operating Temperature | -20 to 60 °C |
| Output Type | Discrete |
| Sensing Beam | Infrared |
| Sensing Method | Opposed |
| Sensing Range | 20000 mm |
| Series | Q20 |
| Shape | Rectangular |
| Standards | CE Marked, cRUus listed, UL Approval |
| UPC 11 | 66248878206 |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Photoelectric sensors in a compact, rugged, sealed, over-molded plastic housing |
| Standard 3 mm threaded mounting holes on 25.4 mm (1 in) spacing |
| Advanced electronic design for excellent noise immunity and crosstalk avoidance |
| Threaded metal M8 connector on pico-style quick disconnect cable connection models |
| Complete offering of mounting brackets and apertures available |
| Crosstalk prevention filters available for visible red opposed mode pairs |
| Exceptional optical performance with easy to align visible red emitters |
| Background suppression models provide reliable detection up to 150 mm while ignoring objects in the background |
| Background suppression models provide stable detection in the presence of fluorescent lights |
| 4 number of pins and thermoplastic primary housing material |
| 140 us repeatability |
| 100 ms delay at power-up |
| M12 quick disconnect cable connection |
| Emitter opposed mode |