or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner®
Banner Engineering Q12AB6FF50Q World-Beam® Q12 Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 50 mm Sensing, Visible Red Sensing Beam
Custom_Product_Images_Illustration
Banner®
Banner Engineering Q12AB6FF50Q World-Beam® Q12 Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 50 mm Sensing, Visible Red Sensing Beam
SKU185667
MFGR #Q12AB6FF50Q
Your Cost: $131.00/ea
Banner Engineering World-Beam® Photoelectric Sensor, Series: Q12, Rectangle, Proximity Sensing Method, 50 mm Sensing Range, Visible Red Sensing Beam, 0.7 ms Response, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10 to 30 VDC, 20 mA, 715 Hz, Pigtail Quick Disconnect, LED Light Source, 26.6 mm H x 8 mm W x 12.4 mm D, IP67, -20 to 55 deg C Operating, Surface Mount, Environmental Conditions: 95% at 50 deg C
Banner Engineering World-Beam® Photoelectric Sensor, Series: Q12, Rectangle, Proximity Sensing Method, 50 mm Sensing Range, Visible Red Sensing Beam, 0.7 ms Response, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10 to 30 VDC, 20 mA, 715 Hz, Pigtail Quick Disconnect, LED Light Source, 26.6 mm H x 8 mm W x 12.4 mm D, IP67, -20 to 55 deg C Operating, Surface Mount, Environmental Conditions: 95% at 50 deg C
Amperage Rating 20 A Catalog Number Q12AB6FF50Q Connection 6 IN Pigtail With 4-Pin Pico-Style Quick Disconnect Country of Origin CN/MX Enclosure IEC IP67 Thermoplastic Elastomer Environmental Conditions -30 To 75 Deg C Storage Temperature, 95 PCT At 50 ° C Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Leakage Current Off-State Output: NPN - 200 MICAMP, PNP -10 MICAMP Lens Polycarbonate Operating Temperature -20 To 55 Output Bipolar (NPN And PNP), ON-State Saturation Voltage: NPN - 1.25 V At 50 MILAMP And PNP - 1.45 V At 50 MILAMP Size 8 MM Length X 12.4 MM Width X 26.6 MM Height Standards CE Marked, cULus Listed , RoHS Complaint Type Q12 Series Miniature Self-Contained Fixed Field Mode Photoelectric Sensor UNSPSC 39121528 UPC 11 66248872117 UPC 12 66248872117 Voltage Rating 10 - 30 V Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Response Time 700 Sensing Beam 640 NMTR Visible Red Sensing Range 50 A Rectangular housing style; Crosstalk avoidance circuitry for applications with multiple sensors; LED status indicators for power On, output overload, signal received, and marginal signal; Protected against reverse polarity and transient voltages; Protected against false pulse on power-up, short-circuit protected; 715 HZ switching frequency Sets a new industry standard for ultra-miniature photoelectric sensors Rated IP67 for use in the widest range of locations and applications Protected against false pulse on power-up, short-circuit protected Uses unique overmolded design for enhanced durability and shielding Provides excellent crosstalk avoidance circuitry for multi-sensor applications LED status indicators for power on, output overload, signal received and marginal signal 95 percent at 50 deg C (non-condensing). Bipolar (NPN and PNP), ON-state saturation voltage: NPN - 1.25 V At 50 mA and PNP - 1.45 V At 50 mA Miniature self-contained fixed-field mode photoelectric sensor 200 uA (NPN), 10 uA (PNP) off-state output leakage -30 to 75 deg C storage 0.7 ms On/Off response time Provides bright, visible red (640 nm) sensing beam for simple alignment Polycarbonate lens 6 in pigtail with 4-pin pico-style quick disconnect connection Thermoplastic elastomer enclosure Light operate, Bipolar (NPN and PNP) output, NPN - 1.25 V at 50 mA and PNP - 1.45 V at 50 mA ON-state saturation voltage Proximity (general), background suppression, fixed (detailed) sensing mode Discrete input/output 175 ms repeatability Self-contained, side mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Catalog Number | Q12AB6FF50Q |
| Connection | 6 IN Pigtail With 4-Pin Pico-Style Quick Disconnect |
| Country of Origin | CN/MX |
| Enclosure | IEC IP67 Thermoplastic Elastomer |
| Environmental Conditions | -30 To 75 Deg C Storage Temperature, 95 PCT At 50 ° C Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Leakage Current | Off-State Output: NPN - 200 MICAMP, PNP -10 MICAMP |
| Lens | Polycarbonate |
| Operating Temperature | -20 To 55 |
| Output | Bipolar (NPN And PNP), ON-State Saturation Voltage: NPN - 1.25 V At 50 MILAMP And PNP - 1.45 V At 50 MILAMP |
| Size | 8 MM Length X 12.4 MM Width X 26.6 MM Height |
| Standards | CE Marked, cULus Listed , RoHS Complaint |
| Type | Q12 Series Miniature Self-Contained Fixed Field Mode Photoelectric Sensor |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC 11 | 66248872117 |
| UPC 12 | 66248872117 |
| Voltage Rating | 10 - 30 V |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Response Time | 700 |
| Sensing Beam | 640 NMTR Visible Red |
| Sensing Range | 50 A |
| Rectangular housing style; Crosstalk avoidance circuitry for applications with multiple sensors; LED status indicators for power On, output overload, signal received, and marginal signal; Protected against reverse polarity and transient voltages; Protected against false pulse on power-up, short-circuit protected; 715 HZ switching frequency |
| Sets a new industry standard for ultra-miniature photoelectric sensors |
| Rated IP67 for use in the widest range of locations and applications |
| Protected against false pulse on power-up, short-circuit protected |
| Uses unique overmolded design for enhanced durability and shielding |
| Provides excellent crosstalk avoidance circuitry for multi-sensor applications |
| LED status indicators for power on, output overload, signal received and marginal signal |
| 95 percent at 50 deg C (non-condensing). Bipolar (NPN and PNP), ON-state saturation voltage: NPN - 1.25 V At 50 mA and PNP - 1.45 V At 50 mA |
| Miniature self-contained fixed-field mode photoelectric sensor |
| 200 uA (NPN), 10 uA (PNP) off-state output leakage |
| -30 to 75 deg C storage |
| 0.7 ms On/Off response time |
| Provides bright, visible red (640 nm) sensing beam for simple alignment |
| Polycarbonate lens |
| 6 in pigtail with 4-pin pico-style quick disconnect connection |
| Thermoplastic elastomer enclosure |
| Light operate, Bipolar (NPN and PNP) output, NPN - 1.25 V at 50 mA and PNP - 1.45 V at 50 mA ON-state saturation voltage |
| Proximity (general), background suppression, fixed (detailed) sensing mode |
| Discrete input/output |
| 175 ms repeatability |
| Self-contained, side mounting |