or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering PIT26U Individual Fiber Optic Sensor, Round Shape, 400 mm Sensing
SKU13473
MFGR #PIT26U
Your Cost: $65.00/ea
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 400 mm Sensing Range, 0.5 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 400 mm Sensing Range, 0.5 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Catalog Number PIT26U Country of Origin TW Gross Weight Per Pack 0.0480 lb Operating Temperature -30 to 70 °C Sensing Method Opposed Size 0.5 mm Dia Standards RoHS Compliant Type Individual UNSPSC 41112103 UPC 11 66248826079 UPC 12 66248826079 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Sensing Range 400 mm Shape Round Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments Withstand repeated flexing and bending Ideal for detecting small objects Terminated single fiber cable Plastic fiber 12 mm bend radius Polyethylene jacket Nickel plated brass tip Threaded end tip Forward tip viewing Unterminated straight cable DF-G1 220 mm, D10D 400 mm, D10B 95 mm, D10A 75 mm sensing 72 in cable length
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | PIT26U |
| Country of Origin | TW |
| Gross Weight Per Pack | 0.0480 lb |
| Operating Temperature | -30 to 70 °C |
| Sensing Method | Opposed |
| Size | 0.5 mm Dia |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Individual |
| UNSPSC | 41112103 |
| UPC 11 | 66248826079 |
| UPC 12 | 66248826079 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Sensing Range | 400 mm |
| Shape | Round |
| Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments |
| Withstand repeated flexing and bending |
| Ideal for detecting small objects |
| Terminated single fiber cable |
| Plastic fiber |
| 12 mm bend radius |
| Polyethylene jacket |
| Nickel plated brass tip |
| Threaded end tip |
| Forward tip viewing |
| Unterminated straight cable |
| DF-G1 220 mm, D10D 400 mm, D10B 95 mm, D10A 75 mm sensing |
| 72 in cable length |