or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering PIF66U Individual Fiber Optic Sensor, Round Shape, 2400 mm Sensing
SKU141163
MFGR #PIF66U
Your Cost: $80.00/ea
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 2400 mm Sensing Range, 1.5 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 2400 mm Sensing Range, 1.5 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Catalog Number PIF66U Country of Origin JP Gross Weight Per Pack 1 lb Operating Temperature -30 to 70 °C Sensing Method Opposed Size 1.5 mm Dia Type Individual UNSPSC 41112103 UPC 11 66248839898 UPC 12 66248839898 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Sensing Range 2400 mm Shape Round Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments Withstand repeated flexing and bending Ideal for detecting small objects Terminated single fiber cable Plastic fiber 38 mm bend radius Polyethylene jacket PMMA acrylic core, nickel-plated brass and hardened 304 stainless steel end tip Smooth ferrule end tip Forward tip viewing Unterminated straight cable M3 tip 72 in cable length DF-G1 Std/HS 400 mm, DF-G1 LR 1130 mm, DF-G1 XLR 1320 mm, D10D SHS 600 mm, D10D HS 1000 mm, D10D HP 1700 mm, D10D SHP 2400 mm, D10DBFP 600 mm sensing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | PIF66U |
| Country of Origin | JP |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Operating Temperature | -30 to 70 °C |
| Sensing Method | Opposed |
| Size | 1.5 mm Dia |
| Type | Individual |
| UNSPSC | 41112103 |
| UPC 11 | 66248839898 |
| UPC 12 | 66248839898 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Sensing Range | 2400 mm |
| Shape | Round |
| Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments |
| Withstand repeated flexing and bending |
| Ideal for detecting small objects |
| Terminated single fiber cable |
| Plastic fiber |
| 38 mm bend radius |
| Polyethylene jacket |
| PMMA acrylic core, nickel-plated brass and hardened 304 stainless steel end tip |
| Smooth ferrule end tip |
| Forward tip viewing |
| Unterminated straight cable |
| M3 tip |
| 72 in cable length |
| DF-G1 Std/HS 400 mm, DF-G1 LR 1130 mm, DF-G1 XLR 1320 mm, D10D SHS 600 mm, D10D HS 1000 mm, D10D HP 1700 mm, D10D SHP 2400 mm, D10DBFP 600 mm sensing |