or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering PIAT46U Individual Fiber Optic Sensor, Round Shape, 1200 mm Sensing
SKU138231
MFGR #PIAT46U
$/ea
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 1200 mm Sensing Range, 1 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Individual, Round, Opposed Sensing Method, 1200 mm Sensing Range, 1 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Catalog Number PIAT46U Country of Origin JP Gross Weight Per Pack 0.1250 lb Operating Temperature -30 to 70 °C Sensing Method Opposed Size 1 mm Dia Type Individual UNSPSC 41112103 UPC 11 66248827336 UPC 12 66248827336 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Sensing Range 1200 mm Shape Round Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments Withstand repeated flexing and bending Ideal for detecting small objects Terminated single fiber cable Plastic fiber 25 mm bend radius Polyethylene jacket PMMA acrylic core, nickel-plated brass and hardened 304 stainless steel end tip Threaded end tip Right-angle tip viewing Unterminated straight cable M4 and M2.5 tip 72 in cable length DF-G1 Std/HS 310 mm, DF-G1 LR 660 mm, DF-G1 XLR 840 mm, D10D SHS 300 mm, D10D HS 550 mm, D10D HP 1000 mm, D10D SHP 1200 mm, D10DBFP 320 mm sensing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | PIAT46U |
| Country of Origin | JP |
| Gross Weight Per Pack | 0.1250 lb |
| Operating Temperature | -30 to 70 °C |
| Sensing Method | Opposed |
| Size | 1 mm Dia |
| Type | Individual |
| UNSPSC | 41112103 |
| UPC 11 | 66248827336 |
| UPC 12 | 66248827336 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Sensing Range | 1200 mm |
| Shape | Round |
| Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments |
| Withstand repeated flexing and bending |
| Ideal for detecting small objects |
| Terminated single fiber cable |
| Plastic fiber |
| 25 mm bend radius |
| Polyethylene jacket |
| PMMA acrylic core, nickel-plated brass and hardened 304 stainless steel end tip |
| Threaded end tip |
| Right-angle tip viewing |
| Unterminated straight cable |
| M4 and M2.5 tip |
| 72 in cable length |
| DF-G1 Std/HS 310 mm, DF-G1 LR 660 mm, DF-G1 XLR 840 mm, D10D SHS 300 mm, D10D HS 550 mm, D10D HP 1000 mm, D10D SHP 1200 mm, D10DBFP 320 mm sensing |