or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering PBCT46U Bifurcated Fiber Optic Sensor, Round Shape, 220 mm Sensing
SKU147261
MFGR #PBCT46U
$/ea
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Bifurcated, Round, Diffuse Sensing Method, 220 mm Sensing Range, 1 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Banner Engineering Fiber Optic Sensor, Bifurcated, Round, Diffuse Sensing Method, 220 mm Sensing Range, 1 mm Dia, -30 to 70 deg C Operating
Catalog Number PBCT46U Country of Origin TW Gross Weight Per Pack 0.0780 lb Operating Temperature -30 to 70 °C Sensing Method Diffuse Size 1 mm Dia Standards RoHS Compliant Type Bifurcated UNSPSC 41112103 UPC 11 66248835214 UPC 12 66248835214 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Sensing Range 220 mm Shape Round Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments Withstand repeated flexing and bending Ideal for detecting small objects Terminated dual fiber cable Plastic fiber 12 mm bend radius Polyethylene jacket Nickel plated brass tip Threaded end tip Forward tip viewing All glass fiber sensors control end mounting Unterminated straight cable 72 in cable length DF-G1 220 mm, D10D 345 mm, D10B 145 mm, D10A 120 mm sensing Diffuse Reflective
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | PBCT46U |
| Country of Origin | TW |
| Gross Weight Per Pack | 0.0780 lb |
| Operating Temperature | -30 to 70 °C |
| Sensing Method | Diffuse |
| Size | 1 mm Dia |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Bifurcated |
| UNSPSC | 41112103 |
| UPC 11 | 66248835214 |
| UPC 12 | 66248835214 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Sensing Range | 220 mm |
| Shape | Round |
| Provide an economical alternative to glass fiber optics for piping photoelectric sensing light to and from confined areas with suitable environments |
| Withstand repeated flexing and bending |
| Ideal for detecting small objects |
| Terminated dual fiber cable |
| Plastic fiber |
| 12 mm bend radius |
| Polyethylene jacket |
| Nickel plated brass tip |
| Threaded end tip |
| Forward tip viewing |
| All glass fiber sensors control end mounting |
| Unterminated straight cable |
| 72 in cable length |
| DF-G1 220 mm, D10D 345 mm, D10B 145 mm, D10A 120 mm sensing |
| Diffuse Reflective |