or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering P4C23 Input/Output Shielded Power Cable, 60 VAC/VDC, (12) 22 AWG, 7 m L
SKU159950
MFGR #P4C23
Your Cost: $175.00/ea
Banner Engineering Power Cable
Banner Engineering Power Cable
Catalog Number P4C23 Conductor Size 22 AWG Country of Origin USA End Style Straight Gross Weight Per Pack 1 lb Jacket Color Black Jacket Material PVC Length 7 m Length [Metric] 7 m Number Of Conductors 12 Number Of Poles 12 Outside Diameter 7.7 mm Standards RoHS Compliant Temperature Rating 40 to 80 °C Type Input/Output Shielded UNSPSC 26121642 UPC 11 66248873492 UPC 12 66248873492 Voltage Rating 60 VAC/VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 7 m Black body, yellow, gray, orange, pink, black, red, white, light blue, violet, green, blue and brown wire-pin, gold-plated contacts Nickel plated brass coupling nut construction Gold plated contact conductor Black body, yellow, gray, orange, pink, black, red, white, light blue, violet, green, blue and brown wire pin
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | P4C23 |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Country of Origin | USA |
| End Style | Straight |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 7 m |
| Length [Metric] | 7 m |
| Number Of Conductors | 12 |
| Number Of Poles | 12 |
| Outside Diameter | 7.7 mm |
| Standards | RoHS Compliant |
| Temperature Rating | 40 to 80 °C |
| Type | Input/Output Shielded |
| UNSPSC | 26121642 |
| UPC 11 | 66248873492 |
| UPC 12 | 66248873492 |
| Voltage Rating | 60 VAC/VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 7 m |
| Black body, yellow, gray, orange, pink, black, red, white, light blue, violet, green, blue and brown wire-pin, gold-plated contacts |
| Nickel plated brass coupling nut construction |
| Gold plated contact conductor |
| Black body, yellow, gray, orange, pink, black, red, white, light blue, violet, green, blue and brown wire pin |