or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering Mini-Beam® SMU31EL Industry Standard Sensor, Rectangle Shape, 30000 mm Sensing, 20 ms Response Time

Banner Engineering Mini-Beam® SMU31EL Industry Standard Sensor, Rectangle Shape, 30000 mm Sensing, 20 ms Response Time
SKU163036
MFGR #SMU31EL
$/ea
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangle, Opposed/Emitter Sensing Method, 30000 mm Sensing Range, Infrared LED Sensing Beam, 20 ms Response, SPDT Electromechanical Relay Output, 24 to 240 VAC/VDC, 2 m Cable, LED Light Source, 81.4 mm L x 12.2 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 55 deg C Operating, M18 Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangle, Opposed/Emitter Sensing Method, 30000 mm Sensing Range, Infrared LED Sensing Beam, 20 ms Response, SPDT Electromechanical Relay Output, 24 to 240 VAC/VDC, 2 m Cable, LED Light Source, 81.4 mm L x 12.2 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 55 deg C Operating, M18 Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Catalog Number SMU31EL Connection Type 2 m Cable Country of Origin US Enclosure Type NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity Gross Weight Per Pack 1 lb Light Source LED Mounting Type M18 Operating Temperature -20 to 55 °C Sensing Method Opposed/Emitter Size 81.4 mm L x 12.2 mm W x 30.7 mm H UPC 11 66248855898 UPC 12 66248855898 Voltage Rating 24 to 240 VAC//VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type SPDT Electromechanical Relay Response Time 20 ms Sensing Beam Infrared LED Sensing Range 30000 mm Shape Rectangular Thermoplastic housing material Light/dark switching Intrinsically safe Two number of pins Potentiometer adjustment 18 mm Dia barre
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | SMU31EL |
| Connection Type | 2 m Cable |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | M18 |
| Operating Temperature | -20 to 55 °C |
| Sensing Method | Opposed/Emitter |
| Size | 81.4 mm L x 12.2 mm W x 30.7 mm H |
| UPC 11 | 66248855898 |
| UPC 12 | 66248855898 |
| Voltage Rating | 24 to 240 VAC//VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | SPDT Electromechanical Relay |
| Response Time | 20 ms |
| Sensing Beam | Infrared LED |
| Sensing Range | 30000 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thermoplastic housing material |
| Light/dark switching |
| Intrinsically safe |
| Two number of pins |
| Potentiometer adjustment |
| 18 mm Dia barre |