or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering Mini-Beam® SME312CVQD Rectangular Industry Standard Sensor, Proximity/Convergent Sensing Method
Banner Engineering Mini-Beam® SME312CVQD Rectangular Industry Standard Sensor, Proximity/Convergent Sensing Method
SKU150530
MFGR #SME312CVQD
Your Cost: $197.00/ea
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangular, Proximity/Convergent Sensing Method, 16 mm Sensing Distance, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10/30 VDC, Integral Quick-Disconnect M12 (Euro), 0.5 ms Response, 85.5 mm L x 12.1 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 70 deg C, M18 Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangular, Proximity/Convergent Sensing Method, 16 mm Sensing Distance, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10/30 VDC, Integral Quick-Disconnect M12 (Euro), 0.5 ms Response, 85.5 mm L x 12.1 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 70 deg C, M18 Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Catalog Number SME312CVQD Connection Type Integral Quick-Disconnect M12 (Euro) Country of Origin US Enclosure Type NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Mounting Type M18 Response Time 0.5 ms Sensing Distance 16 mm Size 85.5 mm L x 12.1 mm W x 30.7 mm H Standards UL Listed, CE Marked Temperature Rating -20 to 70 Type Rectangular UNSPSC 39121528 UPC 11 66248853702 UPC 12 66248853702 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type Bi-Polar NPN/PNP Sensing Method Proximity/Convergent Voltage Rating 10/30 VDC Spot size at focus: 1.3 MM; Teach-mode sensors in the popular Mini-Beam package; Easy push-button programming automatically adjusts sensitivity to optimal setting; Easy output programming eliminates the need for light or dark operate selection; Separate Teach input allows remote programming by an external device, such as a switch or a process controller; LED status indications for received signal strength (using Banner's AID function), power on, and output state; Green stability indicator flashes when received signal level approaches the switching threshold, also indicates power on Thermoplastic housing material Light/dark switching Intrinsically safe 1000 ms delay at power-up 100 us repeatability Five number of pins Acrylic lens Teach button adjustment 18 mm Dia barrel Visible red LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | SME312CVQD |
| Connection Type | Integral Quick-Disconnect M12 (Euro) |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Mounting Type | M18 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Sensing Distance | 16 mm |
| Size | 85.5 mm L x 12.1 mm W x 30.7 mm H |
| Standards | UL Listed, CE Marked |
| Temperature Rating | -20 to 70 |
| Type | Rectangular |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC 11 | 66248853702 |
| UPC 12 | 66248853702 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | Bi-Polar NPN/PNP |
| Sensing Method | Proximity/Convergent |
| Voltage Rating | 10/30 VDC |
| Spot size at focus: 1.3 MM; Teach-mode sensors in the popular Mini-Beam package; Easy push-button programming automatically adjusts sensitivity to optimal setting; Easy output programming eliminates the need for light or dark operate selection; Separate Teach input allows remote programming by an external device, such as a switch or a process controller; LED status indications for received signal strength (using Banner's AID function), power on, and output state; Green stability indicator flashes when received signal level approaches the switching threshold, also indicates power on |
| Thermoplastic housing material |
| Light/dark switching |
| Intrinsically safe |
| 1000 ms delay at power-up |
| 100 us repeatability |
| Five number of pins |
| Acrylic lens |
| Teach button adjustment |
| 18 mm Dia barrel |
| Visible red LED |