or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering Mini-Beam® SM2A312DBZQD Rectangular Industry Standard Sensor, Proximity/Diffuse Sensing Method
Banner Engineering Mini-Beam® SM2A312DBZQD Rectangular Industry Standard Sensor, Proximity/Diffuse Sensing Method
SKU286427
MFGR #SM2A312DBZQD
$/ea
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangular, Proximity/Diffuse Sensing Method, 300 mm Sensing Distance, Solid State AC Switch Output, 24 to 240 VAC, Integral Quick-Disconnect 1/2 in (Micro), 8 ms Response, 70.8 mm L x 12 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 70 deg C, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Banner Engineering Mini-Beam® Industry Standard Sensor, Rectangular, Proximity/Diffuse Sensing Method, 300 mm Sensing Distance, Solid State AC Switch Output, 24 to 240 VAC, Integral Quick-Disconnect 1/2 in (Micro), 8 ms Response, 70.8 mm L x 12 mm W x 30.7 mm H, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67, -20 to 70 deg C, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity
Catalog Number SM2A312DBZQD Connection Type Integral Quick-Disconnect 1/2 in (Micro) Country of Origin US Enclosure Type NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.1480 lb Response Time 8 ms Sensing Distance 300 mm Size 70.8 mm L x 12 mm W x 30.7 mm H Temperature Rating -20 to 70 Type Rectangular UNSPSC 39121528 UPC 11 66248827429 UPC 12 66248827429 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type Solid State AC Switch Sensing Method Proximity/Diffuse Voltage Rating 24 to 240 VAC Compact, modulated, self-contained infrared diffuse proximity mode sensors; ; Ideal for close-range sensing of transparent or translucent objects, or objects with small profile; Have clear acrylic opto-element covers to meet FDA food-processing application requirements; Rugged, epoxy-encapsulated construction; Adjustments: 15-turn slotted brass screw gain (sensitivity) adjustment potentiometer (clutched at both ends of travel), both controls are located on rear panel of sensor and protected by a gasketed, clear acrylic cover; Indicators: red indicator LED on rear of sensor is on when the load is energized; Stainless steel screws"
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | SM2A312DBZQD |
| Connection Type | Integral Quick-Disconnect 1/2 in (Micro) |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/13/IP67 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Operating Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.1480 lb |
| Response Time | 8 ms |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Size | 70.8 mm L x 12 mm W x 30.7 mm H |
| Temperature Rating | -20 to 70 |
| Type | Rectangular |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC 11 | 66248827429 |
| UPC 12 | 66248827429 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | Solid State AC Switch |
| Sensing Method | Proximity/Diffuse |
| Voltage Rating | 24 to 240 VAC |
| Compact, modulated, self-contained infrared diffuse proximity mode sensors; ; Ideal for close-range sensing of transparent or translucent objects, or objects with small profile; Have clear acrylic opto-element covers to meet FDA food-processing application requirements; Rugged, epoxy-encapsulated construction; Adjustments: 15-turn slotted brass screw gain (sensitivity) adjustment potentiometer (clutched at both ends of travel), both controls are located on rear panel of sensor and protected by a gasketed, clear acrylic cover; Indicators: red indicator LED on rear of sensor is on when the load is energized; Stainless steel screws" |