or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering MQVR3S-506RA Single End Cordset, 1/2-20 UNF, 1.83 m L Cable
SKU495271
MFGR #MQVR3S-506RA
$/ea
Banner Engineering Cordset, Single End, 1/2-20 UNF Connector, Polyurethane, Shielded Cable, 1.83 m Cable Length, PVC Cable, 250 VAC/VDC, 4 A, Black/Blue/Brown/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP67
Banner Engineering Cordset, Single End, 1/2-20 UNF Connector, Polyurethane, Shielded Cable, 1.83 m Cable Length, PVC Cable, 250 VAC/VDC, 4 A, Black/Blue/Brown/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP67
Amperage Rating 4 A Cable Material PVC Cable Type Shielded Catalog Number MQVR3S-506RA Connector Material Polyurethane Country of Origin CN/TW/US Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Length [Metric] 1.83 m NEMA Rating NEMA IP67 Type Single End UNSPSC 26121652 UPC 11 66248872672 UPC 12 66248872672 Voltage Rating 250 VAC//VDC Wire Pin Colors Black/Blue/Brown/White/Yellow Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 1.83 m Connector Size 1/2-20 UNF Quick disconnect (QD) cables allow sensors and safety devices to be replaced or moved quickly, minimizing down-time; Splitter cables are available for powering two devices with one cable; Nickel-plated brass coupling nut 5-contacts 1 number of connectors PVC cable jacket material Gray cable jacket color PUR black connector body material 6.1 mm outside cable diameter Nickel plated brass coupling material -40 to 105 deg C temperature Micro primary connector type Flying leads secondary connector Female primary gender Right-angle primary orientation 22 AWG conductor Open shield type
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Cable Material | PVC |
| Cable Type | Shielded |
| Catalog Number | MQVR3S-506RA |
| Connector Material | Polyurethane |
| Country of Origin | CN/TW/US |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Length [Metric] | 1.83 m |
| NEMA Rating | NEMA IP67 |
| Type | Single End |
| UNSPSC | 26121652 |
| UPC 11 | 66248872672 |
| UPC 12 | 66248872672 |
| Voltage Rating | 250 VAC//VDC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Brown/White/Yellow |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 1.83 m |
| Connector Size | 1/2-20 UNF |
| Quick disconnect (QD) cables allow sensors and safety devices to be replaced or moved quickly, minimizing down-time; Splitter cables are available for powering two devices with one cable; Nickel-plated brass coupling nut |
| 5-contacts |
| 1 number of connectors |
| PVC cable jacket material |
| Gray cable jacket color |
| PUR black connector body material |
| 6.1 mm outside cable diameter |
| Nickel plated brass coupling material |
| -40 to 105 deg C temperature |
| Micro primary connector type |
| Flying leads secondary connector |
| Female primary gender |
| Right-angle primary orientation |
| 22 AWG conductor |
| Open shield type |