or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering MQDEC-8005-USB Double End Cordset, M12x1, 0.15 m L Cable
SKU484344
MFGR #MQDEC-8005-USB
Your Cost: $15.00/ea
Banner Engineering Cordset, Double End, M12x1 Connector, Polyurethane, 0.15 m Cable Length, PVC Cable, 60 VAC/75 VDC, Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP68
Banner Engineering Cordset, Double End, M12x1 Connector, Polyurethane, 0.15 m Cable Length, PVC Cable, 60 VAC/75 VDC, Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP68
Cable Material PVC Catalog Number MQDEC-8005-USB Connector Material Polyurethane Country of Origin UA Gross Weight Per Pack 1 lb Length [Metric] 0.15 m NEMA Rating NEMA IP68 Type Double End UNSPSC 43211617 UPC 11 66248881157 UPC 12 66248881157 Voltage Rating 60 VAC/75 VDC Wire Pin Colors Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 0.15 m Connector Size M12 Coupling method: M12 single key; Nickel-plated brass coupling nut on euro quick disconnect end 8-contacts 2 number of connectors Black cable jacket Black connector body 4.8 mm outside cable diameter Nickel plated brass coupling material M12 single key primary coupling method Straight primary orientation 28 AWG conductor Male primary gender Female secondary gender -40 to 105 deg C temperature 8-pins euro style USB cable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | MQDEC-8005-USB |
| Connector Material | Polyurethane |
| Country of Origin | UA |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Length [Metric] | 0.15 m |
| NEMA Rating | NEMA IP68 |
| Type | Double End |
| UNSPSC | 43211617 |
| UPC 11 | 66248881157 |
| UPC 12 | 66248881157 |
| Voltage Rating | 60 VAC/75 VDC |
| Wire Pin Colors | Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 0.15 m |
| Connector Size | M12 |
| Coupling method: M12 single key; Nickel-plated brass coupling nut on euro quick disconnect end |
| 8-contacts |
| 2 number of connectors |
| Black cable jacket |
| Black connector body |
| 4.8 mm outside cable diameter |
| Nickel plated brass coupling material |
| M12 single key primary coupling method |
| Straight primary orientation |
| 28 AWG conductor |
| Male primary gender |
| Female secondary gender |
| -40 to 105 deg C temperature |
| 8-pins euro style USB cable |