or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering MQDC2S-815RA Single End Cordset, M12x1, 4.57 m L Cable
SKU490934
MFGR #MQDC2S-815RA
$/ea
Banner Engineering Cordset, Single End, M12x1 Connector, Polyurethane, Shielded Cable, 4.57 m Cable Length, PVC Cable, 75 VAC/VDC, 2 A, Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP67
Banner Engineering Cordset, Single End, M12x1 Connector, Polyurethane, Shielded Cable, 4.57 m Cable Length, PVC Cable, 75 VAC/VDC, 2 A, Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Wire Pin Colors, NEMA IP67
Amperage Rating 2 A Cable Material PVC Cable Type Shielded Catalog Number MQDC2S-815RA Connector Material Polyurethane Country of Origin CN/TW/US Gross Weight Per Pack 0.8600 lb Length [Metric] 4.57 m NEMA Rating NEMA IP67 Type Single End UPC 11 66248854617 UPC 12 66248854617 Voltage Rating 75 VAC//VDC Wire Pin Colors Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 4.57 m Connector Size M12 8-contacts 1 number of connectors Black cable jacket Black connector body 5.6 mm outside cable diameter Nickel plated brass coupling material M12 single key primary coupling method Right-angle primary orientation 24 AWG conductor Female primary gender Flying leads secondary connector -40 to 105 deg C temperature 8-pins euro style quick disconnect connection cable
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 2 A |
| Cable Material | PVC |
| Cable Type | Shielded |
| Catalog Number | MQDC2S-815RA |
| Connector Material | Polyurethane |
| Country of Origin | CN/TW/US |
| Gross Weight Per Pack | 0.8600 lb |
| Length [Metric] | 4.57 m |
| NEMA Rating | NEMA IP67 |
| Type | Single End |
| UPC 11 | 66248854617 |
| UPC 12 | 66248854617 |
| Voltage Rating | 75 VAC//VDC |
| Wire Pin Colors | Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/White/Yellow |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 4.57 m |
| Connector Size | M12 |
| 8-contacts |
| 1 number of connectors |
| Black cable jacket |
| Black connector body |
| 5.6 mm outside cable diameter |
| Nickel plated brass coupling material |
| M12 single key primary coupling method |
| Right-angle primary orientation |
| 24 AWG conductor |
| Female primary gender |
| Flying leads secondary connector |
| -40 to 105 deg C temperature |
| 8-pins euro style quick disconnect connection cable |
