or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering MQAC-415 Micro Style Unshielded Quick Disconnect Cable, 250 VAC/VDC, (4) 22 AWG, 5 m L
Banner Engineering MQAC-415 Micro Style Unshielded Quick Disconnect Cable, 250 VAC/VDC, (4) 22 AWG, 5 m L
SKU13625
MFGR #MQAC-415
Your Cost: $58.00/ea
Banner Engineering Quick Disconnect Cable
Banner Engineering Quick Disconnect Cable
Amperage Rating 4 A Catalog Number MQAC-415 Conductor Size 22 AWG Country of Origin CN/TW/US End Style 4-Pin Straight Gross Weight Per Pack 0.5240 lb Jacket Color Black Jacket Material PVC Length 5 m Length [Metric] 5 m Number Of Conductors 4 Outside Diameter 5.7 mm Standards RoHS Compliant Temperature Rating -40 to 105 °C Type Micro Style Unshielded UNSPSC 26121642 UPC 11 66248832952 UPC 12 66248832952 Voltage Rating 250 VAC/VDC Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 5 m Black body, red/black, red/white, red and green wire-pin, gold-plated contacts Polyurethane connector, chrome plated brass coupling nut construction Gold plated contact conductor Black body, red/black, red/white, red and green wire pin IP67 rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Catalog Number | MQAC-415 |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Country of Origin | CN/TW/US |
| End Style | 4-Pin Straight |
| Gross Weight Per Pack | 0.5240 lb |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 5 m |
| Length [Metric] | 5 m |
| Number Of Conductors | 4 |
| Outside Diameter | 5.7 mm |
| Standards | RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40 to 105 °C |
| Type | Micro Style Unshielded |
| UNSPSC | 26121642 |
| UPC 11 | 66248832952 |
| UPC 12 | 66248832952 |
| Voltage Rating | 250 VAC/VDC |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 5 m |
| Black body, red/black, red/white, red and green wire-pin, gold-plated contacts |
| Polyurethane connector, chrome plated brass coupling nut construction |
| Gold plated contact conductor |
| Black body, red/black, red/white, red and green wire pin |
| IP67 rating |