or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering MIAD9DQ
SKU186144
MFGR #MIAD9DQ
Your Cost: $201.00/ea
Banner Engineering Mini-Beam® Photoelectric Sensor, Series: MAID, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 380 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 5 ms Response, Constant Current Output, 5 to 15 VDC, 3-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/IP67/13, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Banner Engineering Mini-Beam® Photoelectric Sensor, Series: MAID, Rectangle, Proximity/Diffuse Sensing Method, 380 mm Sensing Range, Infrared Sensing Beam, 5 ms Response, Constant Current Output, 5 to 15 VDC, 3-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/IP67/13, -40 to 70 deg C Operating, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Catalog Number MIAD9DQ Connection Type 3-Pin Cable Country of Origin US Enclosure Type NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/IP67/13 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.1270 lb Light Source LED Operating Temperature -40 to 70 °C Sensing Method Proximity/Diffuse Series MAID Standards CE Marked, CSA Certified, FM Approved UPC 11 66248834625 UPC 12 66248834625 Voltage Rating 5 to 15 VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type Constant Current Response Time 5 ms Sensing Beam Infrared Sensing Range 380 mm Shape Rectangular Thermoplastic primary housing material 3-pins integral quick disconnect cable connection Light/dark switching operation Acrylic lens material Potentiometer adjustment 18 mm barrel diameter Discrete input/output Industry standard sensor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | MIAD9DQ |
| Connection Type | 3-Pin Cable |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3S/4/4X/6/12/IP67/13 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.1270 lb |
| Light Source | LED |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Sensing Method | Proximity/Diffuse |
| Series | MAID |
| Standards | CE Marked, CSA Certified, FM Approved |
| UPC 11 | 66248834625 |
| UPC 12 | 66248834625 |
| Voltage Rating | 5 to 15 VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | Constant Current |
| Response Time | 5 ms |
| Sensing Beam | Infrared |
| Sensing Range | 380 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thermoplastic primary housing material |
| 3-pins integral quick disconnect cable connection |
| Light/dark switching operation |
| Acrylic lens material |
| Potentiometer adjustment |
| 18 mm barrel diameter |
| Discrete input/output |
| Industry standard sensor |