or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BANNER®
Banner Engineering MBCC-412RA Single End Cordset, 7/8-16 UNF, 3.66 m L Cable

BANNER®
Banner Engineering MBCC-412RA Single End Cordset, 7/8-16 UNF, 3.66 m L Cable
SKU202373
MFGR #MBCC-412RA
Your Cost: $78.00/ea
Banner Engineering Cordset, Single End, 7/8-16 UNF Connector, Polyurethane, 3.66 m Cable Length, PVC Cable, 300 VAC/VDC, 9 A, Black/Blue/Brown/White Wire Pin Colors, NEMA IP67
Banner Engineering Cordset, Single End, 7/8-16 UNF Connector, Polyurethane, 3.66 m Cable Length, PVC Cable, 300 VAC/VDC, 9 A, Black/Blue/Brown/White Wire Pin Colors, NEMA IP67
Amperage Rating 9 A Cable Material PVC Catalog Number MBCC-412RA Connector Material Polyurethane Country of Origin CN/TW/US Gross Weight Per Pack 0.7600 lb Length [Metric] 3.66 m NEMA Rating NEMA IP67 Type Single End UPC 11 66248830711 UPC 12 66248830711 Voltage Rating 300 VAC/VDC Wire Pin Colors Black/Blue/Brown/White Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 3.66 m Connector Size 7/8-16 UNF 4-contacts 1 number of connectors Yellow cable jacket color Black connector body 7 mm outside cable diameter Nylon black coupling material 7/8-16 primary coupling method Right-angle primary orientation 18 AWG conductor Female primary gender Flying leads secondary connector -40 to 105 deg C temperature 4-pin euro style quick disconnect cable connection
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | MBCC-412RA |
| Connector Material | Polyurethane |
| Country of Origin | CN/TW/US |
| Gross Weight Per Pack | 0.7600 lb |
| Length [Metric] | 3.66 m |
| NEMA Rating | NEMA IP67 |
| Type | Single End |
| UPC 11 | 66248830711 |
| UPC 12 | 66248830711 |
| Voltage Rating | 300 VAC/VDC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Brown/White |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 3.66 m |
| Connector Size | 7/8-16 UNF |
| 4-contacts |
| 1 number of connectors |
| Yellow cable jacket color |
| Black connector body |
| 7 mm outside cable diameter |
| Nylon black coupling material |
| 7/8-16 primary coupling method |
| Right-angle primary orientation |
| 18 AWG conductor |
| Female primary gender |
| Flying leads secondary connector |
| -40 to 105 deg C temperature |
| 4-pin euro style quick disconnect cable connection |