or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner®
Banner Engineering MBCC-406 Mini Style Unshielded Quick Disconnect Cable, 300 VAC/VDC, (4) 18 AWG High Flexible Stranded Conductors, 2 m L
Banner®
Banner Engineering MBCC-406 Mini Style Unshielded Quick Disconnect Cable, 300 VAC/VDC, (4) 18 AWG High Flexible Stranded Conductors, 2 m L
SKU140310
MFGR #MBCC-406
Your Cost: $70.00/ea
Banner Engineering Quick Disconnect Cable
Banner Engineering Quick Disconnect Cable
Amperage Rating 9 A Catalog Number MBCC-406 Conductor Size 18 AWG Conductor Type High Flexible Stranded Country of Origin CN/TW/US End Style 4-Pin Straight Female Pin-Out Gross Weight Per Pack 0.3860 lb Insulation Material PVC Jacket Color Black Jacket Material PVC Length 2 m Length [Metric] 2 m Number Of Conductors 4 Outside Diameter 7 mm Standards RoHS Compliant Temperature Rating -40 to 80 °C Type Mini Style Unshielded UNSPSC 26121642 UPC 11 66248845134 UPC 12 66248845134 Voltage Rating 300 VAC//VDC Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Cable Length 2 m Black body, brown, white, blue and black wire pin, gold-plated contacts Polyurethane connector, nylon coupling nut construction Gold plated contact conductor Black body, brown, white, blue and black wire pin
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Catalog Number | MBCC-406 |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Conductor Type | High Flexible Stranded |
| Country of Origin | CN/TW/US |
| End Style | 4-Pin Straight Female Pin-Out |
| Gross Weight Per Pack | 0.3860 lb |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 2 m |
| Length [Metric] | 2 m |
| Number Of Conductors | 4 |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Standards | RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40 to 80 °C |
| Type | Mini Style Unshielded |
| UNSPSC | 26121642 |
| UPC 11 | 66248845134 |
| UPC 12 | 66248845134 |
| Voltage Rating | 300 VAC//VDC |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Cable Length | 2 m |
| Black body, brown, white, blue and black wire pin, gold-plated contacts |
| Polyurethane connector, nylon coupling nut construction |
| Gold plated contact conductor |
| Black body, brown, white, blue and black wire pin |