or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BANNER®
Banner Engineering M12NDQ8 M12 Photoelectric Sensor, Barrel Shape, 400 mm Sensing, Visible Red Sensing Beam, NPN Output
BANNER®
Banner Engineering M12NDQ8 M12 Photoelectric Sensor, Barrel Shape, 400 mm Sensing, Visible Red Sensing Beam, NPN Output
SKU1360156
MFGR #M12NDQ8
$/ea
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Series: M12, Barrel, Proximity/Diffuse Sensing Method, 400 mm Sensing Range, Visible Red Sensing Beam, 0.5 ms Response, NPN Output, 10 to 30 VDC, 4-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 5/6/IP67/IP68, -20 to 60 deg C Operating, Barrel Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Banner Engineering Photoelectric Sensor, Series: M12, Barrel, Proximity/Diffuse Sensing Method, 400 mm Sensing Range, Visible Red Sensing Beam, 0.5 ms Response, NPN Output, 10 to 30 VDC, 4-Pin Cable, LED Light Source, NEMA 5/6/IP67/IP68, -20 to 60 deg C Operating, Barrel Mount, Environmental Conditions: 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity
Catalog Number M12NDQ8 Connection Type 4-Pin Cable Country of Origin US Enclosure Type NEMA 5/6/IP67/IP68 Environmental Conditions 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Light Source LED Mounting Type Barrel Operating Temperature -20 to 60 °C Sensing Method Proximity/Diffuse Series M12 Standards CE Marked UPC 11 66248877181 Voltage Rating 10 to 30 VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type NPN Response Time 0.5 ms Sensing Beam Red Laser Sensing Range 400 mm Shape Barrel Nickel plated brass primary housing material 4-pins integral quick disconnect cable connection Light/dark switching operation PMMA lens 660 mm sensing beam wavelength 95 us repeatability Potentiometer adjustment 12 mm barrel diameter Discrete input/output 100 ms delay at power-up
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | M12NDQ8 |
| Connection Type | 4-Pin Cable |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | NEMA 5/6/IP67/IP68 |
| Environmental Conditions | 90% at 50 deg C Maximum Relative Humidity |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Barrel |
| Operating Temperature | -20 to 60 °C |
| Sensing Method | Proximity/Diffuse |
| Series | M12 |
| Standards | CE Marked |
| UPC 11 | 66248877181 |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | NPN |
| Response Time | 0.5 ms |
| Sensing Beam | Red Laser |
| Sensing Range | 400 mm |
| Shape | Barrel |
| Nickel plated brass primary housing material |
| 4-pins integral quick disconnect cable connection |
| Light/dark switching operation |
| PMMA lens |
| 660 mm sensing beam wavelength |
| 95 us repeatability |
| Potentiometer adjustment |
| 12 mm barrel diameter |
| Discrete input/output |
| 100 ms delay at power-up |